ProShares, Bitcoin ETF’sinin Çalıştırma Şeklini Değiştirmek İstiyor!

Bitcoin’in ABD’deki ilk ETF’si Chicago Ticaret Borsası (CME) için çok hızlı büyüyor. Bir haftadan kısa bir süre sonra ProShares, ilk Bitcoin ETF’sinin çalıştırma yolunu değiştirmek istiyor.

ProShares Türev Sözleşmeleri İçin İzin İsteyecek

ProShares CEO’su Michael Sapir, verdiği bir basın açıklamasında, Bitcoin ETF’si için vadeli işlem sözleşmeleri satın aldıkları Chicago Ticaret Borsası’nda işlem limitlerinden muafiyet için başvuruda bulunduklarını ve ProShares’in diğer türev sözleşmelerine yatırım yapmak için de izin isteyeceklerini söyledi.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Twitter’da paylaşılan haberi doğruladı: “BITO büyümeye devam ederse, her ikisi de açıklığı korumak için çok yardımcı olacaktır.”

Chicago Ticaret Borsası, aynı ay içinde sona eren Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısını 2.000 ile sınırlandırıyor. ProShares kasım ayı için sadece 4.000 sözleşmeye ve toplamda da 5.000 sözleşmeye sahip olabilir. ProShares, kasım ayı için 2.133 sözleşmeye ve ekim için 1.679 sözleşmeye ya da limitinin %76’sına sahiptir.

ETF, yatırımcıların nakitlerinin %25’ini Cayman Adaları’ndaki bir yan kuruluşa yatırır ve ardından bu yan kuruluşa Chicago Ticaret Borsası’nda Bitcoin vadeli işlemleri satın alma talimatı verir. 19.10.2021 salı günü piyasaya sürüldükten sonra, ETF varlıkları bir milyar dolardan fazla arttı.

Şu anda, ProShares kalan %75’i hazine tahvillerine ve repo piyasasına yatırıyor. ProShares ayrıca yatırımlarında kaldıraç elde etmek için repo piyasasından borç almaktadır. Bu kaldıraçlı nakit ile ProShares, vadeli işlem sözleşmelerine Bitcoin’in gelecekteki fiyatına ilişkin nakit ödemeli stakelere yatırım yapabilir.

Fon bunu piyasanın durumu ne olursa olsun yapmalıdır. Bitcoin’in fiyatı yükselirse, ProShares bu stakelerden kazanç sağlar ve bu kazançları, Bitcoin vadeli işlemlerini satın almak için para piyasasından para kazanmak ve borç almak için kullanabilir. Fakat Bitcoin batarsa, ProShares nakit olarak ödenen stakeleri kaybeder ve Bitcoin’e ilgi azalır.

Sapir, ProShares’in kalan %75’i hazine veya repo menkul kıymetleri ile beraber başka yatırım araçlarına da yatırım yapmayı düşündüğünü söyledi. ProShares bu durumu 19.10.2021 salı günü bir prospektüste ayrıntılı olarak açıkladı. ”Fon, SEC yetkililerine danışıldıktan sonra Bitcoin fiyatı ve diğer kripto paralar ile ilgili ürünlere yatırım yapabilir.”

Proshares ayrıca, Bitcoin madencisi Riot veya ABD bulut bilişim şirketi MicroStrategy gibi kripto para piyasasıyla ilişkili şirketlere de yatırım yapabileceğini söyledi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.