Reddit, NFT Pazar Yeri Oluşturuyor!

NFT pazarına girmeyi planlayan dev şirketler arasına popüler çevrim içi tartışma topluluğu Reddit’in de girdiği iddia edildi. Reddit, yayımlanan bir iş ilanına göre, kullanıcıların NFT alıp satmaları için kendi platformunu oluşturmayı hedefliyor.

Greenhouse’daki bir iş ilanına göre Reddit, NFT oluşturan, satın alan, satan ve kullanan milyonlarca kullanıcıdan sorumlu bir platform için bir kıdemli backend mühendis (Senior Backend Engineer) arıyor. Bu pozisyon için de alanında en az beş yıllık deneyim, karmaşık ve dağıtılmış sistemler tasarlama ve uygulama becerisi gibi özellikler isteniyor.

Reddit’in bu iş ilanını ilk ne zaman verdiği belli değil, fakat internet arşivine bakıldığında ekim ayı başlarında ilanın eklendiği görülüyor.

İş ilanında, Reddit’in NFT’lerin katılım ve aidiyet duygusu yaratmak için inanılmaz bir güçleri olduğunu farkettiği belirtiliyor.

Reddit daha önce haziran ayında kendi markasıyla Ethereum tabanlı NFT koleksiyonlarını OpenSea NFT pazarı aracılığıyla piyasaya sürmüştü ve sitenin “Snoo” uzaylı maskotundan esinlenilen toplam dört dijital avatar sunulmuştu. Bu NFT’ler şu ana kadar yaklaşık 1,85 milyon dolar değerinde bir ticaret hacmi oluşturdu. Ethereum tabanlı tokenler, topluluklar içinde ek avantajlar ve özellikler için kullanılabilir veya potansiyel olarak itibari parayla swap edilebilir.

Aslında NFT’ler, Reddit’in genişleyen kripto para pazarında attığı ilk adımı olmadı. Reddit’in şu anda 100.000’den fazla alt dizininden sadece ikisinde konuşlandırılmış olan Community Points adlı bir kripto token ödül programı var. Bu kripto token topluluk ödülleri programını, topluluğunun çok daha büyük bir bölümüne ölçeklendirmek için çalışıyor. Bu arada Reddit, 2021 ağustos ayı itibarıyla 10 milyar dolar piyasa değerine ulaştı.

Şirket, geliştiricilerin potansiyel çözümler önerebileceği bir “Scaling Bake-Off” yarışması düzenledi. Ayrıca açık kaynaklı ölçeklendirme çözümleri konusunda Ethereum Vakfı ile ortaklık kurdu ve sonunda Reddit, temmuz ayında Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümü Arbitrum’u seçti, ancak kripto tokenlerini diğer topluluklara genişletmek için herhangi bir zaman çizelgesi henüz açıklanmadı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.