Ripple, Güneş Enerjisi Projelerini Desteklemeye Başlıyor

Yeşil enerji sektörüne Ripple’da giriş yapıyor. Amerika’da güneş enerjisi projelerine destek vermek üzere Nelnet ile ortaklık kurdu.

Popüler blockchain şirketlerinden Ripple, Lincoln merkezli finansal hizmet veren Nelnet ile ortaklığını duyurdu. Bu ortaklıkla dünyayı daha temiz hale getirmek ve yenilebilir enerjiyi geliştirmek isteyen iki şirket, Amerika’daki güneş enerjisi fon sağlayarak yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacak. İki şirket güneş enerjisine 44 milyon dolarlık bir yatırım fonu sağlayacak.

Bir süredir BTC madenciliğinin çok fazla enerji tükettiği konuşuluyordu. Bu konuşmaya Elon Musk’ta katılarak BTC’nin enerji tüketimi hakkında tweet atmıştı. Ancak sonraki araştırmalarda bankacılık sistemlerinin Bitcoin ağından daha fazla enerji harcadığı ortaya çıktı. Bu haberlerden sonra kripto para endüstrisi bu konuda daha dikkatli olarak yenilenebilir enerjiye geçmeye ve destek sağlamaya başladı.

Üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zarara karbon ayak izi denir. Ripple’ın sosyal etki başkanı Ken Weber, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Daha sürdürülebilir bir dünya sağlamak hepimizin görevidir. Temiz bir enerji geleceği üzerine çalışmak gerektiğine inanıyorum. Bence temiz enerjinin her sektörde öncelikli olması gerekiyor. Kripto para birimlerinin ve blockchainin benimsenmesi büyümeye devam ediyor. Teknolojinin gelecekteki finansal sistemlerimizi desteklemesini sağlamak için daha temiz bir dünya ile yolumuza devam etmemiz gerekir.

Ripple ve Nelnet ortaklığında desteklenen enerji projesinin hedefi, 1,5 milyon biyometrik ton CO2 sera emisyonunu dengelemesini sağlamak.

Nelnet, 2018 yılından bu yana güneş enerjisi girişimlerine destek vermeye başladı. Nisan ayında Ripple, Consensys ve CoinShares ile birlikte Kripto Para İklim Anlaşması yapmıştı. Bu hareketleriyle Ripple kripto para sektöründe iklim konusundaki en bilinçli şirket olduğunu kanıtlamış oldu.

Yenilebilir Enerjiye Destek El Salvador’dan Gelmişti

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 28 Eylül 2021 tarihinde attığı bir tweet’te ülkenin Bitcoin madenciliği yapacağını açıklamıştı. Üstelik Bitcoin madenciliğinde volkanik jeotermal enerji kullanımı için ilk adımların atıldığını belirtmişti.

Bitcoin madenciliğindeki en büyük sorun, kullanılan yüksek enerji miktarıdır. Çeşitli ülkeler bu enerji miktarını karşılayabilmek için zaman zaman ülke genelinde elektrik kesintileri uyguluyor. Bu da bir çok eleştiriye sebep oluyor. Bundan dolayı madencilik şirketleri de artık yavaş yavaş temiz enerjiye geçmeye başladı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.