Ripple, SEC ile Anlaşma İddialarını Yalanladı!

Gün içerisinde bazı haber platformlarında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC)’nun, Ripple’a karşı açtığı davayı düşürdüğü haberi çıktı.

Ripple’ın baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty, yaptığı basın bildirisinde söz konusu haberin sahte olduğunu açıkladı. Açıklaması şu şekildeydi:

Haber sitelerinde çıkan söz konusu basın bildirisi tamamen sahtedir ve bizim tarafımızdan gönderilmemiştir. Haberin ilgili sitelerden kaldırılması konusunda çalışıyoruz.

Basın bildirisi Accesswire, iCrowdNewswire ve Yahoo! gibi büyük haber sitelerinde paylaşıldı. Haber sitelerine de Ripple’ın hukuk şirketi Debevoise & Plimpton tarafından gönderildiği iddia edildi. Ancak gönderilen eposta adresinin de sahte olduğu ortaya çıktı.

Sahte haber olayının XRP fiyatını hareketlendirmek için çıkarıldığı düşünülüyor. Haber sonrasında hızlı bir artış ve düşüş olacağını varsayan ve bundan fayda sağlamak isteyen dolandırıcıların olduğu tahmin ediliyor. Ancak XRP fiyatının dalgalanmaması kripto para piyasasının artık sahte haber bildirilerine karşı daha dikkatli olduğunu ortaya çıkardı.

Benzer bir sahte haber 13 Eylül’de çıkmıştı. Walmart ile Litecoin’in iş birliği yaptığı haberi olay olmuştu. Haberin ardından Litecoin’in fiyatı %30 oranında artış göstermişti. Ancak iki tarafın da haberi yalanlaması sonucunda Litecoin’in fiyatı hızlı bir düşüş yaşamıştı.

Ripple & SEC Davası

Aralık 2020’de başlayan dava zaman zaman yön değiştirerek devam ediyor. Davanın sebebi, XRP’nin bir “menkul kıymet” olduğu ve Ripple’ın da bunu kayıt dışı sattığının, SEC tarafından iddia edilmiş olmasıydı. Ayrıca bu satışlardan 1.3 milyar dolardan fazla haksız kazanç sağlanması da dava dosyalarına işlenmişti.

XRP menkul kıymet mi?

Fox Business’a konuk olan Ripple CEO’su ve programın sunucusu Liz Claman arasındaki dialog şu şekildeydi. Programın sunucusu Liz Claman, Ripple şirketinin XRP’nin çoğuna sahip olduğunu ve zaman zaman piyasaya sürdüğünü belirtti. Piyasa çoğunluğunun Ripple’ın elinde olmasından kaynaklı XRP’nin fiyatını da kontrol etme gücü olduğunu söyleyen sunucu, bu açıdan XRP’nin para birimden ziyade bir varlık olduğunu söyledi.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’ın cevabı ise şu şekilde oldu. XRP, Ripple’ın kurulmasından daha önce oluşturulmuş bir varlık ve Ripple’da ilk coin arzı (ICO) gerçekleşmedi. Garlinghouse ise, şirketin elinde yüklü XRP olması nedeniyle XRP’yi Ripple’ın menkul kıymeti saymanın, petrolün Exxon’un veya altının büyük madencilik şirketlerinin menkul kıymeti olduğunu söylemekle aynı şey olduğunu dile getirdi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.