Ripple, SEC ile Anlaşmak İstemiyor!

Ripple takımının Fox Business’a verdiği demeçte The U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) ile dava da anlaşmaya niyetleri olmadıklarını söyledi.

Fox Business’tan Charles Gasparino’nun Cuma günü attığı tweet şu şekilde:

Ripple takımı Fox Business’a konuştu. SEC ile XRP davasında anlaşmaya niyeti olmadığını söylediler. Gary Gensler’e davayı takip ederken, inovasyonun zararına kripto para işinde kazananları ve kaybedenleri seçtiklerini gösterebileceklerinden eminler.

2020 Aralık ayında SEC, Ripple Labs’a dava açmıştı. Davanın konusu CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in XRP satışıydı. Ocak ayında Garlinghouse’a neden SEC ile anlaşmıyorsunuz diye sorulmuştu. Garlinghouse’ın cevabı ise şu şekildeydi:

İçeriğine çok giremesem de yeni yöneticilerle çözüm arayacağız. XRP topluluğunun yeniliklere devam edebilmesi, tüketicilerin korunması ve düzenli pazarların korunması için elimizden geleni yapacağız.

Ripple ve XRP destekçileri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) kripto para öğreten yeni SEC başkanı Gary Gensler’den ümitliler. Eski SEC başkanı Jay Clayton ile çıkar çatışmasına gireceğini ve davayı düşüreceğine inanıyorlar. Ağustos ayında bir hükümet gözlemcisi XRP davasını Clayton ve SEC yetkilisi William Hinman’ı araştırmaya başladı.

SEC Başkanı Gensler Kripto Parayı Destekliyor mu?

Gensler yeniliklere açık biri olduğunu gösterdi. Geçen hafta U.S. Senato Bankacılık Komitesinde, Bitcoin yanlısı Senatör Cynthia Lummis, Gensler’e inovasyonlar (yenilikler) hakkında ne düşündüğünü sordu. Gensler’ın cevabı ise şu şekilde oldu:

Bu odaya ışığı inovasyonlar getirdi. Bize, diğer üyelerinizle karma bir duruşma yapma yeteneği kazandırdı. Yani inovasyon, erişimi, ekonomik aktiviteyi destekleyen ve çoğumuza hayatta daha iyi fırsatlar sunan şeydir.

SEC başkanı Gensler ayrıca şunları söyledi:

Satoshi Nakamoto’nun yaptığı inovasyon gerçek. Onun getirdiği inovasyon kripto varlıkların ve altındaki blockchain teknolojisini gelişmeye teşvik etti. Bu da finans ve para alanlarında değişimin katalizörü olmuştur ve olmaya devam ediyor.

Yeni SEC başkanı kripto para yanlısı gibi gözükse de Ripple Labs‘a karşı açılan XRP davasını düşürüp düşürmeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz gibi duruyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.