Ripple, Türkiye’de QNB ile Ortaklık Kurdu!

QNB, sınır ötesi ödemeler için Ripple ile ortak olduğunu duyurdu. Yapılan antlaşmayla QNB, Ripple’ın küresel finansal ağ teknolojisi RippleNet’i kullanacak. Türkiye’de QNB Finansbank ile RippleNet aracılığıyla yapılacak olan pilot çalışma, gelecekte işlemlerin nasıl büyütüleceğini araştıracak.

QNB yaptığı ortaklıkla sınır ötesi ödemeleri geliştirmeyi ve zamanla daha fazla ülkeye havale hizmetlerini genişletmeyi planlıyor. Müşteriler için eşsiz ve farklı bir deneyim olarak neredeyse gerçek zamanlı ödemeler gerçekleşecek.

QNB Bireysel Bankacılık Grubu Genel Müdürü Heba Al Tamimi, konuyla alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

QNB, müşterilerine en iyi hizmeti sunmak için her zaman yenilikler getiriyor. Bu ortaklık, bankanın müşterilere sunduğu ürün tekliflerini geliştirmek adına yapılan başka bir Fintech girişimidir.

Ripple Güney Asya ve MENA Genel Müdürü Navin Gupta ise konuyla alakalı şu açıklamaları yaptı:

Qatar National Bank (QNB) ile ortaklık kurduğumuz için heyecanlıyız. Bu ortaklık sayesinde sınır ötesi ödemeleri geliştirmek adına bankacılık ve Fintech’teki yenilikleri bir araya getirdik. Ayrıca QNB’leri RippleNet’te ve diğer marketlerde havale hizmetlerini ölçeklendirilebileceğiz.

QNB Finansbank Hakkında

1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kuruldu. 2006 yılına kadar Fiba Holding bünyesinde faaliyet gösteren banka bu tarihte Yunanistan Ulusal Bankası’na satıldı. 2016 yılının Haziran ayında ise Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından 2.7 miyar euroya satın alındı. QNB şuan dünya genelinde 60. sırada.

QNB’nin, 31’den fazla ülkede 28.000 çalışanıyla 4.600’den fazla ATM’si bulunuyor. 1.000 farklı yerde 20 milyon müşterisiyle faaliyet gösteriyor.

QNB Finansbank’ın Ortak olduğu firmalar şunlar:

  • Finans Leasing: 1990 yılından beri yatırımların finansmanında aktif rol oynuyor.
  • Finans Invest: Hisse senedi, bono, repo ve yatırım fonu alternatiflerinin yanı sıra halka arzlar, özelleştirme danışmanlığı ve proje finansmanı gibi hizmetlerde bulunuyor.
  • Finans Portföy: 8 Eylül 2000 tarihinde faaliyetlerine başlayan Finansportföy, bugün itibarı ile 8 Borsa Yatırım Fonu, 15 Yatırım Fonu, 1 Serbest Fon, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş’ye ait olan 9 Emeklilik Fonu ve bir adet yatırım ortaklığı yönetmektedir.
  • Cigna Finans Emeklilik: 04.07.2007 tarihinde Finansbank A.Ş. iştiraki olarak kurulan Finans Emeklilik, Temmuz 2012 tarihinde Amerika’nın en büyük sağlık ve hayat sigortası şirketlerinden Cigna ile ortaklık anlaşması imzaladı.
  • Finans Factoring:5 Ekim 2009 tarihi itibarı ile faaliyete başlayan Finans Faktoring, bankacılık ve faktoring sektörünün önde gelen şirketlerinden oluşturulmuş uzman kadrosu ile faktoring sektörünün en genç şirketlerinden biridir.
  • eFinans:
  • IBTech:

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.