Rusya, Dijital Ruble İçin 13 Yasa ve Kodu Değiştirmeye Hazırlanıyor

Rusya’daki yetkililer, dijital rublenin çıkarılmasını ve işlevini kolaylaştırmak için çeşitli mevzuatları değiştirmeye hazırlanıyor.

Yetkililer, CBDC’nin yasalarının kripto paralar gibi diğer dijital para biçimlerinden ayrı olarak düzenlenmesi gerektiğine inanıyor.

Rusya Dijital Rubleyi Denemeye Hazır

Rus milletvekilleri, Ocak 2022’de dijital Ruble’yi denemek için gerekli yasal değişiklikler üzerinde çalışmaya başlamayı planlıyor. Parlamento Finans Piyasası Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, Rus İzvestia gazetesine verdiği röportajda, bu çalışmaların merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için bir deney ile başlayacağını söyledi.

Aksakov, dijital Rublenin uygulanması için en az sekiz federal yasa ve beş kodun (Medeni, Vergi, Bütçe, Ceza ve İdari Kod) değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Yeni yasalar, Rusya Merkez Bankası’nın yeni dijital para biriminin dolaşımını düzenleme yetkileri, ödeme aracı olarak yasallaştırılması, sahipleri için yasal koruma vb. gibi bir dizi alanı ilgilendirecek.

Rusya, bu yılın başında yürürlüğe giren “dijital finansal yardımları” düzenlenen özel bir yasayı kabul etti. Ancak Aksakov, parlamentonun alt meclisi olan Devlet Duması üyelerinin dijital para birimleri, sabit paralar ve dijital ruble kavramlarını birbirinden ayırması gerektiğine inanıyor. Ayrıca, ilgili haklar için adli korumanın garanti altına alınması ve kripto para madenciliğinde düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyor. Aksakov konuyla alakalı şunları söyledi:

Konvansiyonel kripto para birimleri, sabit paralar ve devlet dijital para birimi, mevzuata yansıtılırken kendi tanımlarına sahip olmalıdır.

Ülkenin merkez bankası olan Rusya Merkez Bankası (CBR), dijital ruble platformunu Ocak ayında test etmeye başlayacak. Bu baharda yayınlanan CBDC konseptine göre prototipin yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

Basında çıkan haberlerde, davanın birkaç aşamada yürütüleceği yazıyor. İlk aşamada, CBR dijital para birimini yayınlayacak. Daha sonra pilot projedeki katılımcı sayısı mevcut 12 banka ile çoğaltılacak.

Para otoritesinin temsilcilerinin yorumları şu şekilde oldu:

Bu pilot çalışmanın sonuçlarına dayanarak, mevzuatta gerekli değişikliklerin yanı sıra dijital Rublenin tanıtımı için bir yol haritası geliştirilecektir.

Yayımlanan habere göre, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, dijital Rublenin çıkarılmasında ayrı bir yasal düzenlemenin gerekeceğini de belirtti. Dijital Ekonomi Geliştirme Departmanı müdür yardımcısı Alexey Minaev ise; ”En azından, geleneksel para birimlerinin aksine dijital bir Ruble ile ödeme yapmak mümkün olacak” dedi.

İzvestia’ya konuşan Minaev, ulusal dijital para birimlerinin tanıtımını dünya çapında bir trend olarak nitelendirdi. Hükümet yetkilisi ayrıca, bu para biçiminin merkezi olmayan kripto paralarla neredeyse hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kripto para birimlerinin artan popülaritesine ve nakit kullanımının azalmasına yanıt olarak CBDC’lerin olası ihracını araştırıyor. Rusya Merkez Bankası’nın yanı sıra, bunlar arasında Avrupa Merkez Bankası ve ABD Federal Rezervi bulunmaktadır. Ayrıca Çin Halk Bankası tartışmasız en gelişmiş projeye sahip, iç denemeler zaten devam ediyor ve dijital yuan’ı sınır ötesi işlemlerde test etmeyi planlıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.