Rusya Merkez Bankası Kripto Para Borsalarını Kısıtlayacak!

Rusya Merkez Bankası, dijital varlık borsasına yapılan ödemeleri ertelemeye çalışıyor. Merkez Bankası bu hareketle deneyimsiz Rus yatırımcıların duygusal satın alımlarını engellemek istiyor.

Rusya Merkez Bankası kripto para birimine şüpheci yaklaşmaya devam ediyor. Bankanın Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov, ruhsatlandırılmamış yatırımcıların kripto para borsalarına erişimini desteklemeyecek.

21. yüzyıl uluslararası banka toplantısında üst düzey bir yönetici şunları söyledi:

Yatırım amaçlı kripto para alınması konusuna şüpheyle yaklaşıyoruz. Bunun geleneksel varlıklardan çok farklı ve oldukça riskli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bu sistemin bir piramit şeması işaretleri olduğuna inanıyoruz.

Shvetsov, Rusya Fedarasyonu’ndaki tek ödeme yönteminin yabancı para birimi veya bir çeşit parasal vekil değil, tüm biçimleriyle Ruble olduğunu yineledi. Ayrıca yıl sonuna kadar dijital ruble prototipini (CBCD) başlatmaya hazırlanıyor. Bu sayede CBDC’nin Rusya’da kripto para birimlerinin kullanımını engelleyeceği düşünülüyor.

Sochi’deki bir etkinlikte Shvetsov, Rusya Merkez Bankasının (CBR) diğer bankalarla ortak çalışarak kripto para borsalarına giden ödemeleri geciktireceklerini açıkladı. CBR, diğer bankalara kripto para borsalarına para gönderen kart ve hesapları bloke etmelerini önerdi. Buradaki amacın, artan kripto varlık satın alımlarını kısıtlamak olduğunu belirtti.

Sergei Shvetsov bazı hükümetlerin bu tür para sisteminin tamamen çökebileceğine dikkat etmeden kripto varlıkları resmileştirmek için adımlar attığını dile getirdi. Ayrıca uyardı:

Bu yüksek teknoloji bir piramit sistemi olabilir ve hepsi bir anda sıfıra düşebilir.

Yüzlerce farklı sebepten buna inandıklarını dile getirirken ‘bizim gözümüzde bu sektör geniş bir mayın tarlası‘ diyerek endişelerini belirtti.

Hukuk Uzmanlarına Göre, CBR Kısıtlamaları Rusların Haklarını İhlal Ediyor

Popüler borsa toplayıcısı Bestchange.ru’nun kıdemli analisti Nikita Zuborev, Forklog’a yaptığı açıklamada, kısıtlamalar konusundaki konuşmalar olumsuz sinyal veriyor. Bunun sonuçlarının ülkenin kripto varlık piyasası için felaket olabileceğini söyledi.

GMT Legal’ın Yönetici Ortağı Andrey Tugarin’e göre, kripto para birimlerinin sınırlandırılması yasa dışı olacaktır. Mevcut dijital varlıklar yasası Rusya’da vatandaşın kripto paraya sahip olmasına izin veriyor. Ayrıca vatandaş isterse alım-satım yapar veya isterse yatırım olarak kullanabilir ve bu hak yatırımcının nitelikli olup olmadığına bakımaksızın geçerlidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.