Satoshi Nakamoto’nun Heykeli Dikildi!

Bu cuma günü (17.09.2021) Macaristan’ın Budapeşte kentinde, gizemli Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun bir heykeli oldukça büyük ve heyecanlı bir kalabalığın önünde sergilendi. Heykelin sergilenmesindeki amacın Satoshi Nakamoto’yu onurlandırmak olduğu bildirildi.

Satoshi Nakamoto Heykeli: ”Hepimiz Satoshi’yiz”

Satoshi Nakamoto’nun bu bronz heykeli Budapeşte’deki Graphisoft Park’ta sergilendi. Ayrıca heykel sanatçıları Gergely Réka ve Tamás Gilly tarafından yapıldı. Bu heykeli oluşturan sanatçılar, Satoshi’nin yüzünü yansıtacak şekilde “hepimiz Satoshi’yiz” mantrasını yakalamak istediler. Bu yüzden heykele her bakan kişi parlak yansımada kendisini görebiliyor ve sonra Bitcoin’de, Satoshi ve diğer herkes kadar önemli bir rol oynadığını hatırlıyor.

Bunun nedeni, Satoshi Nakamoto’nun cinsiyeti, boyu, kilosu ve yaşının bilinmemesidir. Satoshi’nin kim olduğunu açıklayıcı bir yüz oluşturmayı imkansız hale getiren bu belirsizlikler, heykel sanatçılarının kendi yorumlarını katmalarını sağladı. Aslında birey olarak Satoshi’nin kim olduğunun bir önemli yok, önemli olan, Satoshi’nin, kimsenin izni olmadan gerçek zamanlı değer transfer edilmesine izin veren merkeziyetsiz bir protokol oluşturmasıdır. Bu kimliği gizli süper kodlayıcı, insanlara ve yeni dünyaya finansal umut adına fırsatlar vererek yaşamı daha anlamlı hale getirdi. Ayrıca gizliliğine önem vermesi doğal bir durum olarak karşılanmalı. Bu ortamda birinin kimliğini korumak istemesi, kötü niyetli oldukları anlamını taşımıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.