SEC, ABD’nin Stablecoinlerini Düzenlemesinde Önderlik Yapacak!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ABD’li düzenleyici kurumları ile stablecoin düzenlemeleri için çalışma yürütecek.

26 Ekim tarihindeki Bloomberg’in haberine göre, çeşitli kaynakların mevzuat önerisi ve stablecoin denetleme yetkilerinin artık SEC’te olduğu iddia edildi. Bu kaynaklar iddianın bu hafta Hazine Bakanlığı’nın resmi açıklamasıyla duyurulacağını da söyledi. Yapılacak açıklamayla Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Hazine Bakanlığı’nın stablecoinler ile ilgili yargı yetkilerinin de tekrar düzenleneceği belirtiliyor.

Hazine Bakanlığı bu tarz bir çalışmanın olduğunu Temmuz ayında Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG) toplantısında dile getirmişti.

Bloomberg haberinde SEC Başkanı Gensler’in düzenleyici bir kurum olarak stablecoinler üzerinde daha fazla söz sahibi olabilmesi için çalışmalar yapıyor. Ayrıca haberde banka mevduatlarını denetleyen düzenleyici kuralların stablecoin sektörü için de getirilmesi planlandığı söylendi.

Gensler, stablecoinleri düzenleme çalışmalarına başlarken, stablecoinler büyümeye devam ediyor. 2021 yılında ciddi bir büyüme yaşayan stablecoinler rekor üstüne rekor kırdı. En bilinen stablecoinler Tether’in piyasa değeri yılın başından beri %229 oranında yükselme gösterdi.

2021’in konuşulan bir diğer stablecoini ise tabii ki USDC oldu. 30 milyar dolar barajını aşarak rekor kıran USDC ilk 10 kripto para birimi sıralamasında 8. oldu. 68 milyar doları aşan USDT’yi takip eden USDC, Tether’in en büyük rakibi olacak gibi gözüküyor.

USDC Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase’in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC’nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları’nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD Doları’na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

Tether (USDT) Ne Demek

Tether Limited tarafından Temmuz 2014’te kurulan dolara bire bir sabit kripto para birimidir. Dolara sabit olduğu için genel olarak ilk Stable Coin’dir. Tether’in sembolü “₮”dir. Tether’in ilk adı RealCoin’dir. Kasım 2014’te ise adı Tether olarak değiştirilmiştir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.