SEC Başkanı, Kripto Para Piyasalarını Konuştu

Kripto Para Piyasaları Daha Çok Vahşi Batı Gibi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, kripto para piyasalarında yatırımcıları koruyan düzenlemelerin yetersiz olduğunu söyledi. Gensler, kripto para piyasaları için ‘daha çok vahşi batı gibi’ benzetmesi yaptı.

Gensler’in gündeminde, Menkul kıymetler olarak sınıflandırılan tokenler, merkeziyetsiz finans (DeFi platformları), stablecoin’ler ve borsada işlem gören fonlar gibi kripto paraya bağlı finansal ürünler vardı. Gensler, düzenleme önceliğinin özellikle DeFi platformlarına odaklanması gerektiğinin altını çizdi. DeFi platformları ve yatırımcı koruması arasında önemli boşluklar olduğunu belirten Gensler, “tüm kripto para ticaret platformlarındaki ticaretin yaklaşık dörtte üçünün bir stablecoin ve başka bir token arasında gerçekleştiğini” belirterek, stablecoin ekosisteminin boyutuna dikkat çekti.

”Dolayısıyla, bu platformlarda stablecoin’lerin kullanılması, kara para aklamayla mücadele, vergi uyum yaptırımları gibi geleneksel bankacılık ve finansal sistemimizle bağlantılı kamu politikalarından kaçmak isteyenlere kolaylık sağlayabilir, Bu bizim ulusal güvenliğimizi de etkiliyor. Mümkün olabildiği ölçüde bu ürünlere Yatırım Şirketi Yasası ve diğer Federal Menkul Kıymetler yasalarının tam yatırımcı korumasını uygulayacağız.”

Konuşma sırasında Gensler, CME‘ye atıfta bulunarak, Bitcoin Vadeli İşlemler’e bağlı fonlara (ETF’ler) ilgi duyduğunu da belirtti.

The Investment Company Act (’40 Act) kapsamında borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ile ilgili başvurular olacağını tahmin ediyorum. Bu, diğer federal menkul kıymetler yasalarıyla birleştirildiğinde, ’40 Yasası önemli yatırımcı korumaları sağlıyor. Bu önemli korumalar göz önüne alındığında, özellikle CME ile işlem gören Bitcoin vadeli işlemleriyle sınırlı kalırsa, personelin bu tür başvuruları incelemesini sabırsızlıkla bekliyorum.

SEC Başkanı, Kripto Para Denetimleri İçin Kongreden Geniş Yetkiler İstedi

Gensler, Kongre’den, SEC’e kripto para piyasalarını denetlemek için daha geniş yetkiler ve kaynaklar verilmesini talep etti. Kripto varlıklarla ilgili bazı kuralların iyi belirlendiğini, fakat bu alanda geniş boşlukların da olduğunu söyledi. Büyüyen ve değişken kripto para piyasalarında yatırımcıları korumak için ek kaynaklara ve yetkilere ihtiyaç duyduklarını belirtti. Gensler, hazırladığı konuşmanın sonunda ulusal güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdi.

“Şu anda, kripto para piyasalarının birçoğu yasa dışı faaliyetlere karşı yatırımcılara ve tüketicilere koruma sağlamıyor. Finansal istikrarı sürdüren ve ulusal güvenliğimizi koruyan düzenleyici çerçeveler içinde faaliyet göstermiyor”

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.