SEC Başkanı, Kripto Para Platformlarının Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi

ABD menkul kıymetler düzenleyicisi başkanı, kripto para platformlarının hayatta kalmak için düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin gibi varlıkların ticaretini yapan platformların bir gözlemciyle çalışmayarak hayatlarını riske atıyorlar dedi.

Gary Gensler Bitcoin
SEC Başkanı, Kripto Para Platformlarının Düzenlenmesi Gerektiğini Söyledi 3

Kripto para endüstrisinin bir dostu olarak görülen Gensler, yatırımcıların korunması, finansal istikrar ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerin engellenmesi konusundaki endişeleri gidermek için düzenlenmesi gerektiğine inanıyor.

The Financial Times’a konuşan Gensler şunları söyledi:

Finans tamamen güven ile alakalı, kripto para ticaret platformlarının SEC’e kaydolması yönündeki önerisinin kabul edilmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradım.

Gensler şu şekilde davam etti dünya çapında 1,5 trilyon sterlin değerinde kripto para ticareti oluyor. Bundan 5 veya 10 yıl sonra kamu politikası çerçevesinde olacak düzey ve niteliktedir. Bize katılın diye ekledi.

SEC, BitConnect Kurucusuna 2 milyar Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı İddiasıyla Dava Açtı!

SEC’ten başka bir haber de Bloomberg Law tarafından bildirilen mahkeme başvurularına göre, Çarşamba günü BitConnect’in kurucusuna 2 milyar dolarlık kripto dolandırıcılığı iddiasıyla dava açtı.

Satish Kumbhani, SEC tarafından menkul kıymetleri uygunsuz şekilde satmakla ve düzenleyiciler tarafından uygun şekilde kaydedilmemiş bir teklifte yatırımcılardan 2 milyar dolar toplamakla suçlanıyor. SEC’e göre Kumbhani ve Glenn Arcaro, 2017 yılı boyunca BitConnect’in sözde borç verme programına bağlı menkul kıymetleri uygunsuz şekilde sattı. Şikayete göre, yatırımcılara “volatilite yazılımı ticaret botu” ile aylık %40’a varan getiri sağlayabilecekleri konusunda yalan söylediler.

SEC, Ticaret Stratejisinin Olmadığını İddia Ediyor!

Mayıs ayında SEC, YouTube’da referanslar oluşturarak planı zorlayan BitConnect’e bağlı beş destekçiye dava açtı. Bu destekçiler çektikleri yatırımcılara göre komisyon aldı. SEC’e göre Arcaro 24 milyon dolardan fazla komisyon aldı.

Proje sahipleri SEC’e bu suçları çözmesi için 190 BTC ve 3.5 milyon dolar ödedi. BitConnect izinsiz menkul kıymet satışı ve DOS siber saldırıların kurbanı olduğu için durdurma ve vazgeçme mektupları aldıktan sonra 2018’de kapandı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.