SEC Başkanı: SEC Kripto Paraları Yasaklamaz Ayrıca Yasaklayamaz da!

06.10.2021 tarihinde kongre üyeleri bir video konferans gerçekleştirdi. Konferansta ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, ABD sınırları içerisinde kripto paraları yasaklamak gibi bir gayelerinin olmadığını açıkladı.

Temsilci üye Ted Budd, Çin’in kripto paralara karşı bir savaş içerisinde olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Çin’in geçen ay kripto para alım-satımına yasak getirdiğini dile getirdi.

Budd’un açıklamalarından sonra Gensler söz alarak şunları söyledi:

ABD, Çin’e göre kripto paralara daha farklı bir yaklaşım içerisinde. Asıl mesele yatırımcı ve tüketicileri koruyabilmek. Bu şekilde de kripto para alanına giriş sağlamak.

SEC başkanı, kripto paraları sınırlamak için hükümet tarafından desteklenecek bir dijital para biriminin önünü açmak kongrenin kararına bağlı olduğunu belirtti. SEC’in elinde bulunan yetkiler çerçevesinde hareket edebileceğini de dile getirdi.

Gensler, diğer departmanların da kara para aklama, vergi ödemeleri ve finansal düzen konularından sıkıntı çektiğini söyledi.

SEC Nelere Dikkat Ediyor?

SEC, yalnızca XRP gibi menkul kıymet sayılabilecek kripto paralar ile ilgileniyor. Menkul kıymet gibi değerlendirilmek için ICO yada diğer yöntemler ile şirketler tarafından piyasaya sunulmalıdır. Piyasaya yeni sürülmüş dijital para birimleri genellikle bu şeklide. SEC, bu varlıkların yatırımcılar için risk oluşturduğunu düşünüyor.

Ayrıca SEC, Bitcoin gibi ICO dışı bir şekilde piyasaya sürülmüş eski kripto paraların denetimi ile ilgili bir planlarının olmadığını dile getiriyor.

ABD, Kripto Para Konusunda Çin’i Takip Edecek mi?

Çin’in kripto para alım-satımını ve kripto para madenciliğini yasaklamasından sonra ABD’nin nasıl bir tepki vereceği tartışılıyordu. FED başkanı Jerome Powell bu konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. ABD’nin kripto paraları yasaklamak gibi bir niyeti olmadığını ancak stablecoinlerin denetime tabii tutmak istediklerini söylemişti.

Ayrıca FED başkanı yaptığı açıklamada ABD dolarının geleceğini de konuşulduğunu dile getirdi.

6.10.2021 tarihinde yayınlanan FED raporuna göre yakın gelecekte ABD dolarının şu anki konumundan düşürebilecek hiçbir alternatifi yok. Ama “ABD Dolarının Uluslararası Rolü” başlıklı raporda uzun vadede 3 potansiyelin olduğunu söylüyor. Bunlar:

  • Avrupa Birliği
  • Yükselen bir Çin
  • Dijital Para Birimi

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.