SEC Başkanından Yeni Açıklama Geldi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada tüm kripto para platformlarının SEC’e kaydolması gerektiğini söyledi.

SEC başkanı Gary Gensler, 14 Eylül’de düzenlenecek Senato toplantısında, birçok büyük kripto para borsasının menkul kıymet borsasına kaydolması gerektiği ile ilgili açıklama yapması bekleniyor. 

Senato Bankacılık Komitesi’nin yaptığı açılık konuşmasında söz alarak Gensler şunları söyledi:

“Birçok platformun üzerinde düzinelerce veya yüzlerce kripto para var. Her kripto paranın yasal statüsü kendi gerçeklerine ve koşullarına bağlı olsa da, 50, 100 veya 1.000 kripto para ile herhangi bir platformun sıfır menkul kıymete sahip olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu ticaret platformlarında menkul kıymetler olduğu ölçüde, yasalarımız uyarınca muafiyete hak kazanmadıkça Komisyona kaydolmaları gerektiriyor.”

Gensler, kripto para borsalarının SEC gözetiminde olmasını savunuyordu. Yaptığı bu açıklamayla önceki hareketlerini destekleyerek uzun vadeli düzenleyici görüşünü pekiştiriyor.

Bilindiği üzere kripto para birimleri için spot piyasalar, mevcut düzenleme kapsamında kritik bir dönemden geçiyor. Bu kapsamda Gensler’in, SEC’in kripto para borsaları üzerindeki yasal yetkisini genişletmek için Senatör Elizabeth Warren gibi Bankacılık Komitesi üyeleriyle birlikte çalıştığı biliniyor.

Gensler yaptığı başka bir açıklamada:

“Şu anda, kripto para alanının büyük bir kısmı, yatırımcıları ve tüketicileri koruyan, yasa dışı faaliyetlere karşı koruma sağlayan ve finansal istikrarı sağlayan düzenleyici çerçevelerin üzerinde yer alıyor. Açıkçası çoğu bu düzenleme çerçeveleri içinde çalışmıyor.”

Eğer kripto para varlıkları emtia olarak kabul edilirse, spot piyasalar için bir yaptırım rejimine sahip olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu bağlı olacak. Fakat Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna bu piyasaları aktif olarak düzenlemiyor. SEC ise menkul kıymetler borsaları için daha katı raporlama gerekliliklerine sahiptir. 

Emtia Nedir?

Emtia, ticarete konu olan altın, gümüş, petrol, doğal gaz, bakır, pamuk, mısır, buğday, şeker, kahve gibi malların tümüne verilen addır. Bu malların alım-satımının gerçekleştirildiği piyasaya Emtia Borsası denir. Emtia fiyatlarını etkileyen faktörler arasında mevsimsel değişiklikler, doğal afetler, ekonomik faaliyetler, arz-talep gibi unsurlar sayılabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.