SEC, Bitcoin ETF Başvurularını 2021 Sonuna Kadar Erteledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dört Bitcoin ETF başvurusunu 45 gün daha uzattığını açıkladı.

Bahsi geçen ETF’ler; Global X Bitcoin Trust, Valkyrie XBTO Bitcoin Futures Fund, WisdomTree Bitcoin Trust ve Kryptoin Bitcoin olarak açıklandı.

Ertelenen ETF’ler için belirlenen tarihler sırasıyla 21 Kasım 2021, 8 Aralık 2021, 11 Aralık 2021, ve 24 Aralık 2021

SEC’in gündeminde yüksek profilli birçok şirket tarafından dosyalanan onlarca Bitcoin ETF başvurusu var.

ETF Nedir?

ETF açılımı Borsa Yatırım Fonları‘dır, yatırımcıların herhangi bir varlığın kendisini satın almak yerine, istedikleri bir piyasaya girmelerini sağlayan yatırım enstrümanlarıdır. Bu sayede yatırımcılar daha az risk almış olurlar. Global anlamda ortak bir tanım ile Exchange Traded Funds (ETF) olarak bilinmektedir. ETF bir diğer anlamda; geleneksel borsalarda hisseleri listelenen ve alınıp satılabilen çeşitli varlıklara sabitlenmiş menkul kıymet türüdür. Kripto para ETF durumunda ise, temel varlıklar kripto paralardır. Kripto para ETF’leri, kurumsal yatırımcıların dijital varlıkları fiilen satın almadan ya da elinde tutmadan sahip olmalarını sağlar.

ABD bu konuda ağır hareket ederken, Kanada’nın resmi onay almış dört Bitcoin ETF’si var ve dün ilk çoklu kripto para ETF’sini aldı. Evolve Funds Group tarafından Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda başlatılan fon, hem Bitcoin hem de Ethereum’a sabitlendi.

SEC’in Bitcoin ETF’leri ile ilgili endişeleri


SEC, kripto para ETF’leri söz konusu olduğunda, alım satım bilgilerinin şeffaf olmaması, piyasa manipülasyonu, likidite sorunları ve Bitcoin’in farklı yeni bir varlık türü olduğu gerekçesini öne sürüyor.

Kripto para endeksleri sağlayıcısı CF Benchmarks‘ın CEO’su Sui Chung, Son zamanlarda yapılan Bitcoin ETF başvurularının birkaç yıl öncesinden farklı olarak, başvuru sahiplerinin bu girişim için çok daha donanımlı olduğunu açıkladı.

SEC, genel olarak Bitcoin ETF’leri konusunda soğuk bir tavır takınsa da, SEC başkanı Gary Gensler, doğrudan Bitcoin’e yatırımı olmayan Bitcoin vadeli ETF‘lerine olan ilgisini bu hafta yineledi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.