SEC Bu Sefer Gözünü Coinbase’e Çevirdi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase’i uyardı.

Coinbase’in yaptığı açıklamada, SEC’in uyarı sebebinin, tüketicilerin faiz kazanmalarına olanak sağlayacak olan Lend ürünüyle alakalı olduğunu bildirdi. Coinbase’in Lend ile devam etmesi durumunda SEC yaptırım yapacağını bildirmiş.

Coinbase CLO’su (Baş Hukuk Görevlisi) Paul Grewal yaptığı açıklamada:

SEC bize dava açmak istiyor ama bizim sebebi hakkında hiç bir fikrimiz yok

Yapılan açıklamada ayrıca SEC’in Lend ürününü menkul kıymet olarak değerlendirdiğini söylüyor. Coinbase ise SEC’in bu fikre nasıl vardıklarını merak ediyor. SEC, Lend’i 1946 yılında görülen Howey davası ve 1990 yılında görülen Reves davasına dayanarak değerlendirmekte.

SEC’in yaptığı uyarıdan sonra Coinbase Lend ürününü en az Ekim ayına kadar erteledi.

SEC, Lend Bekleme Listesini İstedi!

Coinbase’in CLO’su Grewal açıklamasında, SEC’in Lend Bekleme listesindeki her müşterinin kişisel bilgilerini isteğini söyledi. Kendilerinin ise bu isteği kabul etmediklerini dile getirdi. Müşterilerin kişisel bilgilerine yönelik taleplere temkinli yaklaşıyoruz dedi. SEC’e sorulan sorulardan cevap alamadığını da belirten Grewaal, şu ana kadar düzenlemeler konusunda sürekli paylaşımcı olduklarını da belirtti.

Şu ana kadar konuşmanın tek taraflı olduğunu bildiren Coinbase, SEC görünüşte bir “izin yerine af dileme” politikasına teşvik ediyor dedi.

Coinbase’in Lend Ürünü Nedir?

Coinbase Lend ürünü, müşterilerin elindeki kripto parayı lend(ödünç verme) programına sokarak stablecoin USDC üzerinden %4 APY kazanmalarını amaçlıyor.

Peki Coinbase Kimdir?

Coinbase, 2012’de kurulan ABD merkezli bir platformdur. Bu platformda kripto para alım, satım, transfer ve depolamak mevcuttur.

Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, kripto yolculuklarına Coinbase ile başlar.

Yukarıdaki sloganla 100’den fazla ülkede 68 milyon doğrulanmış kullanıcı, 9.000 kurum ve 160.000 ekosistem ağ ortağı vardır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.