SEC, Grayscale ve Bitwise Bitcoin ETF kararını erteledi!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olarak adlandırılan ve ülkedeki en önemli komisyonlarından biri olan SEC, Grayscale ve Bitwise’ın spot bitcoin yatırım fonları (ETF) teklif incelemesini 45 gün ertelediğini açıkladı. Bunun üzerine Grayscale Bitcoin Trust hakkındaki karar 6 Şubat 2022 tarihine, Bitwise Bitcoin ETP Trust kararı ise 1 Şubat 2022 tarihine ertelenmiş oldu.

SEC erteleme sonrasında yaptığı açıklama şunları dile getirdi:

Önerilen kural değişikliğini ve alınan yorumları değerlendirmek için yeterli zamana ihtiyacımız vardı. Bu yüzden süreyi uzattık.

ABD’nin ilk Bitcoin ETF’si,”ProShares’in Vadeli Bitcoin’i”

Aralık ayında SEC, Wisdom Tree’nin spot bitcoin ETF teklifini reddetmiş, geçen ay ise Van Eck’in teklifini reddetmişti. SEC Başkanı Gary Gensler geçmişte yaptığı bir çok açıklamasında vadeli bitcoin ETF’sine daha olumlu baktığını açıklamıştı. Bu açıklamalar sonrasında SEC’ye birçok Bitcoin vadeli ETF başvurusu yapıldı. Başvurular neticesinde ABD’nin ilk Bitcoin ETF’i olan ProShares’in vadeli Bitcoin ETF’i Ekim ayında işleme alınmış oldu.

Bilindiği üzere SEC spot bitcoin ETF kararlarını olabildiğince uzatmaya çalışmakta. Önümüzdeki günlerde tekrardan erteleme kararları duymamamız bizi çokta şaşırtmayacağa benziyor.

GRAYSCALE En Büyük Dijital Varlık Platformu!

Grayscale, CoinDesk’in ana şirketi olan Digital Currency Group’a ait olup, en büyük dijital varlık yatırım şirketi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Bitcoin Trust (GBTC) ismindeki dünyanın en büyük Bitcoin fonuna da sahiptir. Bu fonun finansal faaliyetlerini ise sürekli olarak SEC ‘e rapor etmeleri gerekmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.