SEC, Ripple’a Dava Açarak Yatırımcıları Zor Duruma Düşürdü

24 Eylül’de Fox Business programına konuk olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC ile devam eden dava hakkında açıklamalar yaptı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçen sene Ripple’a dava açmıştı. Davanın sebebi XRP’nin bir “menkul kıymet” olduğu ve Ripple’ın bunu kayıt dışı sattığını iddia etmişlerdi. Satışlardan 1.3 milyar dolardan fazla kazanç elde edildiği de söz konusuydu.

10 aydır devam eden davada Ripple, SEC’te çalışan kripto para alım-satımı yapan, bulunduran veya daha önce bu işlemleri yapmış kişilere karşı SEC’in nasıl bir politika izlediğini sormuştu. Sorulan soruda ayrıca SEC çalışanlarının XRP, BTC veya ETH alım satımı yapıp yapmadıklarının öğrenilmesini talep etti. Bu sayede SEC’in kripto para alım satımına izin verip vermediğini görmek istedi.

Ancak ABD Güney New York Bölge Mahkemesi bu talebi reddetti. Ama yine de Komisyonun söz konusu belgeleri hazır ederek mahkemeye sunmasını talep etti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse konuk olarak katıldığı Fox Business programında SEC’i eleştirdi. SEC’in kuruluş amacının yatırımcıları korumak olduğunu söyleyen Garlinghouse, SEC komisyonuna toplu dava açan 10 binden fazla XRP yatırımcısı olduğuna dikkat çekti.

Garlinghouse yaptığı açıklamaya şu şekilde devam etti:

SEC, XRP’nin ABD’de listelenmesine ve 8 yıl boyunca alınıp satılmasına, ayrıca piyasada işlem görmesine izin verdi. Projeye katılan sayısı gittikçe arttı ve en yüksek olduğu seviyelerde ise dava açtı. XRP’nin fiyatı %70 civarında düşüş sağladı. SEC’in amacı düzeni korumak ve yatırımcıları korumaksa, bu dava ile buna neden engel olmaya çalıştığını anlamıyoruz.

Garlinghouse, kripto para sektörünün zaten Emtia Vadeli İşlemler Borsa Komisyonu (CFTC), Hazine Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarca düzenlendiğini belirtti. Bu kurumların piyasayı düzenleyemediğini iddia eden SEC’in daha fazla yetki istediği için Ripple’a dava açtığını söyledi.

SEC Başkanı Gary Gensler, yakın zamanda yaptığı bir açıklamada piyasayı vahşi batıya benzetmiş ve daha fazla düzenleme yapacaklarını dile getirmişti. Bu düzenlemelerle bir çok kişinin canının yanacağını da dile getirmişti.

XRP menkul kıymet mi?

Programın sunucusu Liz Claman, Ripple’ın XRP’nin çoğuna sahip olduğunu ve zaman zaman piyasaya sürdüğünü belirtti. Piyasa çoğunluğunun Ripple’ın elinde olmasından kaynaklı XRP’nin fiyatını da kontrol etme gücü olduğunu söyleyen sunucu, bu açıdan XRP’nin para birimden ziyade bir varlık olduğunu söyledi.

Brad Garlinghouse’ın cevabı ise şu şekilde oldu. XRP, Ripple’ın kurulmasından daha önce oluşturulmuş bir varlık ve Ripple’ın ilk coin arzı (ICO) gerçekleştirmediğine dikkat çekti. Garlinghouse, şirketin elinde yüklü XRP olması nedeniyle XRP’yi Ripple’ın menkul kıymeti saymanın, petrolün Exxon’un veya altının büyük madencilik şirketlerinin menkul kıymeti olduğunu söylemekle aynı şey olduğunu dile getirdi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.