SEC Üyesi Elad Roisman, Ocak Ayında Görevinden Ayrılıyor!

Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından SEC’teki (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu)görevine atanan Roisman, 2018 yılından beri SEC’de görev yapmaktaydı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yönetim kurulunun beş üyesinden biri olan Elad Roisman, devlet kurumundan istifa edeceğini kamuoyuna duyurdu.

Roisman pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Başkan Joe Biden’a Ocak 2022’nin sonuna kadar SEC’den ayrılma kararını bildiren bir mektup gönderdim. Koruma misyonumuzu ilerletmek için meslektaşlarımla birlikte çalışmaya devam edeceğim. Yatırımcılara, adil, düzenli ve verimli piyasaları sürdürmeye ve sermaye oluşumunu kolaylaştırmak için çalışacağız.

Elad Roisman

Roisman, önceki yönetim altında Eylül 2018’de göreve başladı ve yerine komisyon üyesi Allison Herren Lee’nin geçtiği Aralık 2020’den Ocak 2021’e kadar SEC başkan vekili olarak görev yapmıştı. Roisman’ın kripto paralara olan olumlu tavrından dolayı, SEC’de görev yaptığı süre boyunca birçok kişi tarafından kripto para piyasasının müttefiki olarak kabul edilmişti.

Roisman’ın meslektaşı olan Hester Peirce ise sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

Komisyon Üyesi Roisman’ın çalışması yatırımcılara, sermaye piyasalarına, SEC’e ve ulusumuza büyük faydalar sağladı. Böylesine alçakgönüllü, çalışkan, vatansever ve ilkelerine bağlı biriyle birlikte hizmet etmiş olmakla gurur duyuyorum.

Hester Peirce

Kripto para dünyası Roisman’ın SEC’teki görevinden ayrılmasıyla büyük bir boşluk yaşayacağa benziyor. Fakat kripto para topluluğunun “Kripto Anne” lakabını taktığı Hester Peirce bu boşluğu dolduracak gibi. Peirce, aralık ayının başında SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto para yaklaşımını eleştirdiği bir bildiri yayınlamıştı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.