SEC, ‘Bitcoin Revolution Companies’ için ETF’yi Onayladı!

Kripto varlık endüstrisi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) tarafından bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması beklenirken, ETF onayı, “Volt Bitcoin Revolution ETF” adlı bir fon için geldi. SEC, bilançolarında büyük miktarda Bitcoin tutan şirketlerden oluşan bir ETF’yi onaylamış oldu. ETF’nin portföyünde Tesla , PayPal ile beraber 30 kadar dev şirket yer alıyor.

Volt Equity Tarafından, Bitcoin Revolution Companies Portföyü Oluşturuldu

ABD San Francisco merkezli Volt Equity şirketi tarafından yönetilen fon, bilançolarında önemli miktarda kripto para bulunduran ‘Bitcoin Revolution Companies” portföyü oluşturarak, perakende yatırımcılar için Bitcoin’e yatırım yapılmasına olanak sağlayacak.

Volt Equity, haziran ayında yaptığı ilk başvurusunda, fon varlıklarının %25’inin son zamanlarda büyük miktarlarda Bitcoin satın alan siber güvenlik şirketi MicroStrategy’deki hisselerden oluşacağını söylemişti. Ancak Volt Equity‘in kurucusu Tad Park, yaptığı bir röportajda, BTCR borsa sembolü altında işlem görecek olan fonun, önümüzdeki birkaç hafta içinde New York Menkul Kıymetler Borsası‘nda listelenmesi durumunda bahsedilen yüzdenin biraz daha düşük olabileceğini söyledi.

Tad Park, BTCR fonunun Tesla, Square, Coinbase ve PayPal dahil olmak üzere yaklaşık 30 şirketin hisselerinden oluşacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca şirket yapılan açıklamada, Twitter‘ı ve Bitcoin’i kurumsal hazinelerinde tutan Marathon gibi Bitcoin madencilik şirketlerini de dahil etmeye karar verdiğini söyledi.

Tad Park ayrıca, Bitcoin fiyatındaki herhangi bir düşüşün Tesla veya PayPal gibi firmaların hisseleri üzerinde büyük bir etkisi olmadığı için ‘Bitcoin Revolution Companies‘ fonunun kripto para oyunlarından daha az oynak olacağını söyledi. Diğer ETF’ler gibi, ‘Bitcoin Revolution Companies‘ fonunun ücretlerinin de makul olduğunu ve yıllık %0.85 yönetim ücretinden oluştuğunu sözlerine ekledi.

SEC’in Bitcoin’e karşı belirgin sert çizgisinin biraz yumuşadığı düşünülüyor. Tad Park, “Bir yıl önce böyle bir ETF mümkün olmazdı. Umarız bu barajda bir çatlaktır.” dedi.

Grayscale’de Bitcoin ETF’si için Onay Bekliyor

Bu arada, yıllarca Bitcoin ETF başvurusunda bulunan kripto varlık devi Grayscale ve diğer firmalar sabırsızlıkla beklemeye devam ediyorlar. SEC Başkanı Gary Gensler’in ağustos ayında böyle bir ETF’yi onaylamaya hazır olduklarını ancak yalnızca Bitcoin vadeli işlemlerinden oluşması gerektiğini işaret etmesinin ardından Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, böyle bir hareketin “bir çocuğu diğerine tercih etmeye” benzeyeceğini söylemişti.

Daha önce SEC, temel piyasanın manipüle edilebileceğini öne sürerek Bitcoin ETF başvurularını reddetmişti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.