SEC’in Circle’a Açtığı Soruşturmada Son Durum

Temmuz 2021’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), USDC stablecoin’in geliştirici firması Circle’a soruşturma açmıştı.

Açılan soruşturmada SEC İcra bölümü Circle’dan belirli varlıklar, müşteri programları ve operasyonlar hakkında belge ve bilgi talep etmişti ve ardından mahkeme celbi yollamıştı. Temmuz ayından sonra Ağustos’ta da SEC, Circle’a yine dava açtı. Bu sefer şirketin eski bir yan kuruluşu olan Poloneix’in gerekli izinler olmadan dijital varlık borsası olarak faaliyet gösterdi. Bunun sonucunda Circle SEC’e 10 milyon dolar üzerinde bir ceza ödedi.

Circle’ın yaptığı son açıklamada SEC’in yaptığı soruşturmada tam iş birliği sağladıklarını ifade ettiler.

SEC ve Stablecoinler Arasındaki İlişki

SEC Başkanı Gary Gensler’in, stablecoinler ve kripto paralar ile ilgili yaptığı açıklamalar her zaman çok konuşuldu. Yakın zamanda yaptığı bir açıklamada stablecoinleri düzenlemek için daha fazla yetki talep etmişti. Konu ile ilgili Gensler şunları söylemişti:

Kripto para platformlarında stablecoin kullanımı, geleneksel bankacılık ve finans sistemiyle kanunda bazı açıklıklar yaratabilir. Bu açıklıkla düzenlemelerden kaçınmaya çalışanlar için bir araç olarak kullanılabilir. Bu da kara para aklama ve vergi kaçırmaya sebebiyet verebilir.

Gensler’in stablecoinlere karşı duruşu diğer ABD düzenleyiciler tarafından da destekleniyor. Bu yılın başlarında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, stablecoin düzenlemelerini görüşmek üzere birden fazla kurum başkanı ile bir araya geldi ve stablecoin piyasası için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak adına “hızlı hareket edilmesi gerektiğini” belirtti.

SEC ve Kripto Para Borsaları Arasındaki İlişki

ABD menkul kıymetler düzenleyicisi başkanı, kripto para platformlarının hayatta kalmak için düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin gibi varlıkların ticaretini yapan platformların bir gözlemciyle çalışmayarak hayatlarını riske atıyorlar demişti.

Kripto para endüstrisinin bir dostu olarak görülen Gensler, yatırımcıların korunması, finansal istikrar ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerin engellenmesi konusundaki endişeleri gidermek için düzenlenmesi gerektiğine inanıyor.

The Financial Times’a konuşan Gensler şunları söyledi:

Finans tamamen güven ile alakalı, kripto para ticaret platformlarının SEC’e kaydolması yönündeki önerisinin kabul edilmemesi nedeniyle hayal kırıklığına uğradım.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.