Shiba & Doge | Bu Coinleri Kimler Alıyor?

Meme coin (şaka coin), herhangi bir projesi olmayan ve çoğunlukla espri amacıyla ön plana çıkarılmış coinler anlamına gelir. Peki ama bu amaçsız coinleri kimler alıyor? Neden ön plana çıkıyor?  Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Bu Soruyu Anlamak İçin

Öncelikle meme coinin neden ortaya çıktığı ile başlayalım. İlk olarak ilk meme coin olarak Dogecoin piyasaya sürülmüştür. Sonraki süreç içerisinde son derece düşük değere sahip olan bu coin Elon Musk pumpına kadar bu şekilde yoluna devam ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Uzun vadede ise, meme coinler doğrudan dolara bağlı hareket ettikleri için yavaşta olsa yükselme çizgisinde yollarına devam etmişlerdir.

Genellikle coin üzerine yatırım yapan kişilerin bu coinleri aldığını ve %85’inden fazlasının herhangi bir amacı olmadığı görülmektedir.

1400x105090 milyon dogecoin doge transferi gerceklestirildi

Kurumsal Şirketlerde Yatırım Yapıyor

Her ne kadar normal yatırımcıların bu coinlere yatırım yaptığı tahmin edilse de doğrudan yada dolaylı olarak pek çok kurumsal yatırımcıların günümüzde bu coinlere yatırım yaptığı gözlerden kaçmamaktadır. Bu sebeple net bir bilgiye ulaşmak ve coinler hakkında doğru seçeneklere ulaşmak için biraz da cüzdanların incelenmesi gerekmektedir.

Tabii ki bu yatırım furyasının da Elon Musk ile başladığını reddetmemek gerekmektedir.

Bir Doge Katili! Shiba

Dogecoinden sonraki süreç içerisinde Shb, Mars, Elon gibi pek çok coin ön plana çıkmıştır. Temelde hepsinin basit projeleri varmış gibi görünse de uzun vadede bakılırsa çoğunluğu yatırım için alınmış coinlerden ibaretti.

Peki ama sorumuza geri dönecek olursak bu coini kimler alıyor?

Aslına bakılırsa bu tarz coinleri alan kişilerle NFT alışverişinde bulunan kişiler aynı amaçla satın alıyorlar. Piyasada genel olarak bu tarz coinlerin bir dönem için patlama yapacağına dair bir inanç bulunuyor. Daha fazla kişinin bu coinlere yatırım yapması aynı düşüncede olan başka yatırımcıları da tetikliyor. Bu zincirleme reaksiyonda hızlı bir şekilde yeni yatırımlar ön plana çıkıyor. Bu durdurulamayan reaksiyon kurumsal yada çok büyük anlamda yapılan bir girdi ile zirveye ulaşıyor ve aşağı yönlü harekete başlıyor.

Başka bir deyiş ile bütün kullanıcıları bu coinlerin yavaş yavaş düşüşe geçeceğinden emin olsa da herkes en üst noktada satmak için elinde tutmaya devam ediyor.

Kim Kazanıyor – Kim Kaybediyor

Bu tarz şaka coinler söz konusu olduğunda illa ki sabırsız yatırımcının kaybettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Uzun vadede sabretmeyi bilmeyen ve bu süreci yönetemeyen kişiler yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Tabii ki gelecekte bu tarz projeleri gözlemek üzere yeni yatırımlar da ortaya çıkıyor.

Neden Meme Coin Alınıyor?

Bu da farklı bir soruyu beraberinde getiriyor tabii ki, aslında meme coinlerin alınma amaçları normal coinlerden çok da farklı değil, birkaç sabit coini saymazsak günümüzde hiçbir coin projesine uygun bir şekilde yoluna devam etmiyor.

Başka bir deyiş ile hiçbir projeli coinin henüz uzun vadede amacına yaklaştığını söyleyemiyoruz. Bu da yatırımcının ha meme coin ha bitcoin anlayışı ile hareket etmesini tetikliyor.

Marjin hareketlerin de bu anlamda ön plana çıktığını kabul etmek gerekiyor. Tüm meme coinler tabii ki her zaman için yükselmiyor ama ilginçtir ki meme coinlerin dörtte üçü mutlaka bir zaman aralığında yükseliyor. Bu da sonradan yüksekteyken satıp kara geçmek isteyenler için bulunmaz bir nimet olarak ön plana çıkıyor.

Her zaman için bu trenin bu şekilde bir yolculuk yapmadığını biliyoruz. Şimdilik 3 – 5 senelik süreç içerisinde genellikle bu şekilde hareketlerin öne çıktığını da belirtmek gerekiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.