Shiba Inu (SHIB) Tokenin Hızlı Artışının Sebebi Nedir?

Shiba Inu (SHIB) Tokenın fiyatı yükselmeye devam ediyor. Coinbase üzerinde listelenmesinden bu yana %163 oranında yükseldi.

Temmuz ayının sonunda SHIB token Coinbase Pro ve WeBull üzerinde listelenmişti. Sırasıyla Ağustos ve Eylül aylarında Binance ve Coinbase’de de listelenmesiyle SHIB token herkesin ilgisini çekmeye başlamıştı.

Peki Bu Yükselmenin Arkasında Hangi Faktörler Var?

Öncelikle balina diye tabir edilen büyük bir yatırımcının SHIB alması var. 30 Eylül 2021 tarihinde bu balina 43.838.916 dolarlık SHIB satın aldığını duyurdu. Bu da 6.178.758.122.373 adet Shiba Inu eder. Okumakta zorluk çekenler için kabaca 6 trilyon adet SHIB demek oluyor.

Aynı yatırımcı 2 Ekim Cumartesi günü de önce 116 milyar adet, sonra 159 milyar adet ve son olarak 1 milyar adet SHIB token satın aldı. Aynı gün içinde 276 milyar SHIB almış oldu.

Başka bir faktörde ünlü Dogecoin blogger’ı Matt Wallance’ın, Elon Musk’ın Floki adını verdiği Shiba Inu cinsi köpeğini paylaşması oldu. Wallace’ın paylaştığı resim üzerine Dogecoin, SHIB, Floki Inu ve diğer köpek temalı kripto paralar hakkında 90.000’in üzerinde tweet atıldı.

Shiba Inu topluluğuna bu artış yetmemiş gibi görünüyor. Topluluk SHIB tokenın Robinhood kripto para borsasında listelenmesi için imza topluyor. Günlük olarak etkinlikler düzenleyen topluluk Change.org’da imza topluyor. Robinhood borsasında listelenmesi talebinde bulunan yatırımcılar 193.000’den fazla imza topladı.

Bu yazının yazıldığı an itibariyle CoinMarketCap verilerine göre toplam piyasa değeri 9,105,762,074$ olan SHIB son 24 saatte %58.3 artışıyla 22. sıraya yükseldi. Son 24 saatlik hacim olarak ise tüm altcoinleri geçerek Bitcoin ve Ethereum’un ardından 3. sıraya yerleşti.

Shiba Inu Hakkında

Ağustos 2020’de “Ryoshi” olarak bilinen anonim bir kişi tarafından oluşturulan merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. İsmini logosundaki köpekten alır. Dogecoin’den esinlenerek yapılmıştır ama Dogecoin’den daha başarılı olacağı düşünülerek DOGE Killer (Doge Katili) sloganıyla devam ediyor.

Fiyatı şu an çok düşük olması sebebiyle miyarlarca hatta trilyonlarca satın alınabilir. Piyasada yaklaşık 400 trilyon Shiba token bulunmaktadır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.