Solana Ağ Kesintisi Düzeldi!

Merkeziyetsiz Blok zinciri ağı Solana, 14..09.2021 salı günü yoğun işlem hacimleri nedeniyle uzun süreli bir kesinti yaşadı. Doğrulayıcılar (validatörler), ağı başarılı bir şekilde yeniden başlatana kadar Solana yaklaşık 18 saat boyunca çevrim dışı kaldı.

Solana Status resmi Twitter hesabından attığı tweette “Dapp’ler, blok kaşifleri ve destek sistemleri önümüzdeki birkaç saat içinde iyileşecek, bu noktada tam işlevsellik geri yüklenmelidir.” ifadelerini kullandı. Ayrıca bu açıklamadan kısa bir süre önce, resmi Solana Discord sunucusundaki bir yönetici “ve geri döndük” yazdı.

Şu anda “tam işlevselliğin” geri yüklenip yüklenmediği konusunda net bir açıklama yapılmadı. Solana doğrulayıcıları, bu salı sabahı saat 8’den hemen önce blok üretmeyi durdurdu ve ağ yeniden başlatılana kadar işlemleri gerçekleştiremedi.

Solana twitter hesabından “Solana Mainnet Beta, saniyede 400.000 işlem ile zirveye ulaşan bir işlem yüküyle karşılaştı. İşlem kuyruğu doldu ve ağ açısından kritik mesajlaşmaya öncelik verilmemesi, ağın çatallanmaya başlamasına neden oldu. Bu çatallanma, aşırı bellek tüketimine yol açarak bazı node’ların çevrim dışı olmasına yol açtı” açıklamasını yaptı.

Solana’daki bu talihsiz kesintiye Solana blok zincirinde çalışan DeFi protokolü Raydium’un işlem hacminin neden olduğu belirtildi. Raydium’un son günlerde Grape Protocol için bir IDO’ya hazırlandığı biliniyor.

CoinGecko’dan alınan verilere göre ise Solana’nın yerel SOL kripto para fiyatı, kesintisinden sonra hızla düşerek 145 dolara gerilemişti ancak bugün Solana’daki ağ iyileştirmesinin ardından bir toparlanma yaşayarak 160 dolardan işlem gördü.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.