Solana’da Ağ Kesintisi SOL Fiyatını Etkiledi!

Solana’nın devam eden ağ kesintisi SOL fiyatını son 24 saat içinde %13 oranında aşağı çekti. Network Validator’leri (Ağ doğrulayıcıları) ağı yeniden başlatmak için yoğun çaba sarfediyor ancak SOL fiyatı durumdan kötü etkilenmiş durumda.

Solana bu yazının yazıldığı tarihten itibaren yaklaşık 11 saattir çevrim dışı ve blok üretmiyor, Network üzerinde bir düzeltme yakın görünse de, bu uzun süreli kesinti Solana’nın fiyatını önemli ölçüde etkiledi. Blok zinciri ağının yerel kripto para birimi olan SOL, CoinGecko‘dan gelen son verilere göre son 24 saatte %13’ten fazla değer kaybetti. Bugün öğleden sonra (14.09.2021) 145$’a kadar düştü ve bu fiyat 06.09.2021 tarihinden bu yana görülen en düşük fiyat oldu.

Solana Ağı bu sabah blok üretmeyi bıraktı, Solana Labs ve Validatorler (işlem doğrulayıcılar) topluluğu, blok zinciri ağını tekrar çevrim içi hale getirmek için uzun uğraşlar veriyor.

Twitter’daki Solana Status hesabı yaşanan durumla ilgili bilgi paylaşımı yaptı. Solana’daki ağ kesintisi, botlardan gönderilen ve saniyede 400.000’e varan işlem akışına bağlanıyor. Bu işlem yükünün node’ların hafızalarını doldurduğu ve işlem kuyruklarının ağ’da çatallanmaya neden olduğu söyleniyor.

Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko, sosyal medya hesabından, işlem akışının Solana altyapısını kullanan merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Raydium’a gönderildiğini bildirdi. Bugün Raydium, Solana DeFi uygulamaları ve NFT projeleri tarafından kullanılan ve popüler bir araç seti olan Grape Protocol için ilk DEX teklifini yani IDO’sunu başlattı. ( IDO’lar ICO’lar gibi bir tür halka açık token satışıdır, sadece merkeziyetli bir borsa yerine merkeziyetsiz bir borsada gerçekleşir.)

Sonuç olarak Solana’daki ağ kesintisi ve beraberinde ortaya çıkan fiyat hareketi, Solana’nın son zamanlardaki yükseliş ivmesinde beklenmedik bir duraklamaya neden oldu. Bildiğiniz gibi SOL fiyatı 1 Ağustos’ta yaklaşık 35 dolarken geçen hafta 213 doların üzerine çıkarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) yükselmişti.

Degenerate Ape Academy ve Aurory gibi popüler projeler sayesinde NFT koleksiyonları Solana üzerinde çekiş kazanmaya başladı. Ek olarak, Solana DeFi protokollerinde kilitli varlıkların miktarı, yukarıda bahsedilen süre boyunca önemli ölçüde arttı ve DeFi Llama’dan alınan veri başına 1 Ağustos’ta yaklaşık 1,2 milyar ABD Doları değerinden, bugün 11,3 milyar ABD Doları değerine yükseldi.

CoinGecko’ya göre Solana’daki fiyat düşüşü, son 24 saat içinde genel toplamda %3 artan kripto para piyasası için şans eseri olumlu bir günde geldi. Bu yazı itibariyle Bitcoin %4 artışla 47.027$’a yükselirken, Ethereum yaklaşık %3 artışla 3.385$’a yükseldi.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.