Solana(SOL) 24 Saat İçinde ATH Yaptı!

CoinGecko’dan aldığımız bilgilere göre, Solana (SOL) fiyatı geçen hafta yaptığı %80’lik yükselişin ardından son 24 saat içinde %14 oranında bir artış göstererek 129.02$’lık kendi rekor seviyesine ulaşmayı başardı. Böylece Solana, tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) yükselmiş oldu. Özellikle bu hafta, piyasa değeri açısından en büyük sekiz kripto para birimi arasına girmek için ilk kez 100 dolar seviyelerini aşmış oldu.

Solana Coin Nedir?

Solana Blockchain’i de tıpkı Ethereum gibi akıllı sözleşmelerle çalışan ve merkeziyetsiz uygulamaları desteklemek için oluşturulmuş bir blok zinciridir. Sol Coin ise bu blok zincirin üstünde çalışan sistemin kendi kripto para birimidir. Aynı zamanda, merkeziyetsiz finans yani kısa adıyla DeFi protokolleri Solana üzerine inşa edilebilir. Kullanıcılar blok zinciri üzerine inşa edilen bu protokolleri kredi almak, kripto varlıklarından faiz kazanmak ve yine kripto varlıklarını takas etmek için kullanabilirler. 2021 Ağustos ortasında Solana, üzerine kurulan DeFi protokolleri aracılığıyla tam 2 milyar dolarlık varlık akışına ulaşmış durumda. DeFi Llama’ya göre ise; bu rakam bugün itibariyle 3,6 milyar dolara kadar yükseldi.

Solana mı Ethereum mu?

Solana’daki bu hızlı büyümenin nedeni, Ethereum ile kıyaslanırsa zaten ölçeklenebilirliğe öncelik veren proof-of-stake (PoS) ağına sahip olması diyebiliriz. Ethereum geliştiricileri ise son zamanlarda Ethereum 2.0 olarak güncellenecek olan bu ağa geçmeye hazırlanıyorlar. Ethereum 2.0’ye geçiş tamamlandığında eth madencilerinin ağ işlemlerini işlediklerinde ödüller kazanması yerine, “validators” (doğrulayıcılar), ağ güvenliğine ne kadar token katkıda bulunurlarsa o orantıda yeni basılmış ETH alacaklar.

Solana blok zincirinin oluşturucuları, NFT’lere olan yoğun ilgi sayesinde fiyatı tekrar yükselen Ethereum’daki yavaşlıktan bıkmış kullanıcılara teklif verirken, sistemlerinin “dünyadaki en hızlı blok zinciri” olduğunu iddia ediyorlar.

Diğer kripto paralar da piyasadaki ani yükseliş havasından yararlanıyor.“Ethereum Killer” yani Ethereum katili olarak anılan kripto paralardan Cardano da 12 Eylül’de alonzo yükseltmesi ile akıllı sözleşmeler başlatacağını ve dolayısıyla şirketini DeFi’ye açacağını söyledi. Akıllı sözleşmelerin test ağına alınması haberi ADA coin‘i bugün sabah saatlerinde 3,09 dolarlık rekor bir fiyata ulaştırdı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.