Spider-Man: No Way Home Torrentinde Kripto Madencilik Virüsüne Rastlandı!

Kripto para piyasasının yaygınlaşmasıyla birlikte kripto para virüsleri de yaygınlaşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde siber güvenlik firması olan ReasonLabs, Spider-Man filminin torrentinde kötü amaçlı bir kripto para virüsü tespit ettiklerini açıkladılar. Şirket yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti:

Bu virüs ile bilgisiyarlarınıza erişim sağlayıp, zarar verici eylemlerde bulunabilirler. Bu konuda izleyeceğiniz filmin uzantısına dikkat etmeniz gerekiyor.

Spiderman: No Way Home Filmi Gişede Büyük İzleyici Kitlelerine Ulaştı!

noway
Spider-Man: No Way Home Torrentinde Kripto Madencilik Virüsüne Rastlandı! 3

Spiderman filminin popüleritesini bilmeyenimiz yoktur. Hal böyle olunca Spiderman: No Way Home filmi ile gişede büyük izleyici kitlelerine ulaşmayı başardı. Filmi sinema salonlarında izleme fırsatı olmayan izleyiciler ise çareyi yasal olmayan korsan sitelerde buldular. Fakat bazı sitelerde bulunan kripto para virüslerine de maruz kalmış oldular. Bu virüs dosyası ise kendisini Rusçadan “spiderman_no_wayhome.torrent.exe” ye çeviren “spiderman_net_putidomoi.torrent.exe” olarak tanımlıyor.

İşin kötü yanı ise bu virüs ile bilgisayarınızda kripto para madenciliği yapan suçlular, bu işlemleri sizin ruhunuz duymadan bile gerçekleştirebilir. Windows Defender’a dışlama komutları ekleyerek bilgisayarın güvenlik yazılımını kolaylıkla aşabilmektedirler. Ayrıca yazılım, bilgisayarınızın işlemcisinin çok büyük bir kısmını kullanmakta. Bunun bize ne gibi bir maliyeti olur derseniz, tam güçle çalışan bilgisayarın harcadığı enerji bizlere elektrik faturası olarak dönecektir. Kısaca filmleri korsan izlemek yerine düşük ücretler verip sinema salonlarında izlemek daha karlı gibi gözüküyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.