Stablecoin Kralı Tether’in Tahtı Sallanıyor!

Tether’in (USDT) hakimiyeti, yeni gelen stablecoinler ve yasal belirsizlikler yüzünden tehdit altında! Düzenleyiciler ve yatırımcılar, dolara sabitlenen kripto paraların en büyüğü olan Tether (USDT) hakkında görüşlerini dile getirdi.

Düzenleyiciler’in Tether Hakkındaki Yorumları

Geçtiğimiz pazartesi edinilen bilgilere göre, DOJ’un (Amerika Adalet Bakanlığı) yıllar önce Tether yöneticilerinin davranışlarına karşı bir banka dolandırıcılığı soruşturmasını izlediği bildirildi. Ertesi gün başka raporlar, Hazine Bakanı Janet Yellen liderliğindeki bir başkanlık komitesinin Tether üzerinde durduğunu öne sürdü.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen liderliğindeki bir başkanlık komitesinin, Tether’i, 2008 krizi sırasında ve yine COVID-19’un piyasaları sarstığı zamanlarda finansal kargaşaya neden olan türde, düzenlenmemiş bir para piyasası fonuna benzettiği ileri sürüldü. Ancak Tether’in yasal sorunları zirveye ulaşsa bile, stablecoin’in benzetilen durumlarla daha az alakalı olduğu söylenebilir.

The Block verilerine göre, bu yıl şimdiye kadar toplam stablecoin arzındaki Tether payı %75’ten %57’ye düştü. Düşüşün arkasında, Circle’ın USD Coin’i, Binance USD, Gemini ve DeFi odaklı Dai gibi yeni rakipler var.

Tether için asıl sorun, stablecoin piyasasındaki teknolojik engellerin çok yüksek olmaması. Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon Insider’a verdiği demeçte,

”ABD doları destekli çeşitli stablecoin’lerin tümü temsil ettikleri şey açısından o kadar da farklı değil, fakat şirketler bu token’leri destekliyor ve perde arkasında yaptıkları gerçekten önemli.” dedi.

Stellar Development Foundation, ağında USD Coin’e ev sahipliği yapıyor.

Tether’in perde arkasında ne yaptığı merkezi bir odak noktası haline geldi. Son olarak, banka dolandırıcılık iddialarının yanı sıra, şirketin davranışlarıyla ilgili geçmiş sorunlar nedeniyle, New York eyaleti tarafından ticaretinin yasaklanması ise Tether’i oldukça sarstı.

Ayrıca, Tether’in rezervlerinin kalitesi ve şeffaflığı konusunda iki tür şikayet var. Düzenleyiciler ilk olarak, prensipte olması gereken her bir Tether’in bir Dolar ile desteklenmesi durumunda, Tether rezervlerinin şüpheli kalitede olabileceğinden endişe ediyor. Şirket bu yıl bir rezerv dökümü yayınladıktan sonra JPMorgan, nakit benzeri kısa vadeli bir kurumsal borç türü olan 30 milyar dolarlık ticari senetinin, Tether’i varlıkta dünyanın en büyük yatırımcılarından biri yapacağını öne sürmüştü.

Şirketi şu anda Gemini kullanan Raney ise, geçmişte stablecoin olarak Tether kullandıklarını belirterek, “Tether ile ilgili düzenleyici belirsizlik, onu kullanmaya devam etmemizi engelleyen önemli bir neden.” dedi.

Tether’de Son Durum

Yine de herkes Tether’den vazgeçmiş görünmüyor. Valkyrie CIO’su Steven McClurg, Insider’a verdiği demeçte, Tether’in halka açık tasdikinin yayınlanmasının sektör için gerçekten iyi olduğunu söyleyerek, önceki korkularından bazılarını yatıştırmaya yardımcı olduğunu söyledi. “Artık gerçekten herhangi bir endişe olduğunu düşünmüyorum” diye ekledi.

Tether (USDT) Ne Demek

Tether Limited tarafından Temmuz 2014’te kurulan dolara bire bir sabit kripto para birimidir. Dolara sabit olduğu için genel olarak ilk Stable Coin’dir. Tether’in sembolü “₮”dir. Tether’in ilk adı RealCoin’dir. Kasım 2014’te ise adı Tether olarak değiştirilmiştir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.