Steam Blockchain Oyunlarını Yasaklarken, Epic Games Kapılarını Açıyor

Büyük oyun şirketlerinden Valve, Steam platformu üzerinde kripto para birimleri veya NFT’ler ile ilgili içeriklere izin verilmeyeceğini açıkladı. Açıklamanın ardından Epic Games’te açıklama yaparak blockchain tabanlı oyunları kendi platformlarında seve seve paylaşacaklarını duyurdu.

Steam’in yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

Kripto para birimleri veya NFT alım-satımına izin veren hiçbir blcokchain tabanlı oyunları desteklemiyoruz

Steam’in verdiği bu karar oyunların kripto para ve NFT’lere uyum sağlamasını yasaklıyor. Ayrıca blockchain oyun geliştiricilerinin ürünlerini platformunda yayınlamayacağını duyurdu.

Konuyla alakalı SpacePirate şu şekilde açıklama yaptı:

Steam ve Valve’nin bu bakış açısı, gerçek dünyada değeri olan öğelerin bu platformda yeri olmadığını gösteriyor. Steam’in bu kararına saygı duysak da NFT’ler ve blockchain oyunları gelecek oyunlarının temelini oluşturacak.

Risk sermayesi şirketi Lightspeed’in ortağı Amy Wu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Steam’in bu hareketini beklediğini yazdı. Ayrıca tweet’ine şu şekilde devam etti:

Web2 merkezi platformları ekosisteminden üretilen tüm değerin bir kısmını alıyor. Blockchain bunu atlatır ve değeri yapımcılara ve kullanıcılara geri dağıtır.

Age of Rust gibi blockchain oyun geliştiricileri Steam’den kovuldu. Bu şirketler Valve’yi eleştirmekte hızlıydı. Şirket hesabı tweet’inde ‘NFT ve blockchain oyunlarının geleceğin temelini oluşturacağına inanıyoruz.’ dedi.

Steam’in rakibi Epic Games harekete geçti!

Epic Games, Steam geliştiricisi Valve ile rekabet içinde olan bir firmadır. Epic bu fırsatı değerlendirerek aynı gün içinde açıklama yaptı. Epic CEO’su ve kurucusu Tim Sweeney’in Twitter’da yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

Epic Games Store, blockchain teknolojisini kullanan oyunlara kapılarını açmıştır. İlgili kurallara, yasalara ve yaş sınırlandırmalarına uygun olan tüm oyunlara platformumuzu açıyoruz. Epic oyunlarında kripto para teknolojisi kullanılmasa da finans ve teknolojiyi birleştiren yenilikleri memnuniyetle kabul ediyoruz.

Epic Games’in popüler oyunlarından Fortnite’ın oyun içinde V-Bucks adında kendi para birimi bulunuyor. 2019’da yanlışlıkla bu para birimini satın alma seçeneklerine Monero coin eklendi. Sonrasında bu seçenek kaldırılmıştı.

Epic Games üzerinde blockchain tabanlı oyununu yayınlamak isteyenler biraz beklemek zorunda kalacak. Geliştiricilerin bu özelliği hala beta aşamasında. Ancak şirket, kendisini blockchain ve kripto oyun dünyasının geleceğinde lider olarak konumlandırmaya çalışıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.