Tayland Turizm Otoritesi Kripto Para Çıkarmayı Düşünüyor

Tüm dünyada Covid-19 salgını sebebiyle karantinaların uygulanması turizm sektörünü de kötü etkilemişti. Tayland, turizm sektörünü canlandırmak adına, son zamanlarda en konuşulan konu olan ‘kripto para’ alanına giriş yapıyor.

Tayland Turizm Otoritesi (TAT), kendi kripto parasını yani TAT coin‘i çıkarmayı planlıyor. Bu planla hem turistleri hem de kripto para yatırımcılarını ülkeye çekmeye çalışıyor.

Taylandlı yetkililer, TAT coin’in fiyatında spekülasyonlara izin vermemek adına hisse senedi borsasını inceliyor. Piyasaya en iyi nasıl çıkacağını araştıran yetkililer çeşitli firmalar ile fikir alışverişi yapıyor. Fikirlerden biri fiş/makbuzların dijital tokenlara transfer edilmesi. Böylelikle tur operatörleri daha fazla likidite kazanabilecek.

Bununla birlikte, piyasaya çıkacak TAT coin fiyatı üzerinde spekülasyonlar yapılarak, kazanç elde edilmesine de müsaade edilmeyecek.

Bu fikrin onaylanması için birçok düzenlemenin gelmesi gerekiyor. Kullanıcılara sunulmadan önce gerekli denetimler ve testler yapılacak. Tayland Turizm Otoritesi devlete ait bir kurum olduğundan dolayı ilk olarak bir dijital token oluşturma yetkisine sahip olup olmadığı araştırılacak. Ayrıca ‘Kraliyet Menkul Kıymet ve Borsalar Komisyonundan da izin alınması gerecek. Bu komisyon daha öncesinde benzer lisansları vermemişti.

TAT Başkanı Yuthasak Supasorn, kripto paraların dünyanın işleyişini değiştirdiğine inanıyor. Bu fırsatı değerlendirerek potansiyel turistleri ülkeye çekecek yeni yollar arıyor.

Geleneksel iş modelleri yeni değişiklikler ile uyum sağlamada zorluk yaşayabilir, dijital altyapımızı ve dijital okuryazarlığımızı kripto para turizmi alanında hazırlamamız gerekiyor.

Yuthasak Supasorn

Tayland Turizm Otoritesi, havaalanlarında turistler için Bitcoin banka kartı çıkarmayı planlıyor. İlerleyen zamanlarda TAT, yerel bir kripto borsası olan Bitkup ile birlikte ülkenin turizm platformunu geliştirmek istiyor. Bu platformla sadece TAT coin’i değil diğer kripto paraları da listelemek istiyor. Ayrıca talebe göre NFT’leri de listeleyebilir.

TAT Başkanı Yuthasak Supasorn, otellere de bu konuyla alakalı hazırlık yapmaları talimatını verdi. Bu talimatla uzun vadede otellerde de kripto para kullanma planı olduğu ortaya çıkıyor.

Tayland Turizm Otoritesi Hakkında

Turizm ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir devlet kuruluşu olan Tayland Turizm Otoritesi (TAT), Tayland’ı uluslararası alanda tanıtmak için kurulmuş bir kuruluştur. ‘Muhteşem Tayland’ sloganını kullanır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.