TCMB ‘Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu’nu’ Duyurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile anlaşma imzaladığını duyurdu!

Anlaşmayla kurumlar, “Dijital Türk Lirası İş Birliği Platformu” adında yeni bir oluşumun duyurusunu yaptı. Mevcut ödemeler altyapısı için tamamlayıcı nitelikte görülen dijital Türk lirasının potansiyeli hala araştırılıyor. TCMB’nin açıklamalarına göre, bu ortaklıklarla Dijital Türk Lirası’nın araştırılması sonraki seviyeye taşınacak. Dijital Türk Lirası projesinin, teknolojik araştırma, gelişim ve test süreçleri bu ortaklar tarafından desteklenecek ve yakın bir şekilde takip edilecek.

Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalara göre, projeyle ilgili ilk testler yapılacak. Ve çıkan sonuçlara göre yol haritası çizilecek. Prototip halde olan “Dijital Türk Lirası Ağı“nı teknoloji ortakları ile beraber kapalı devre pilot uygulama testlerini gerçekleştirecek. Elde edilen sonuçlar ile beraber test ağı, geniş katılımcıların yer alabileceği ileri aşama testlerine de ev sahipliği yapacak.

Ayrıca TCMB, blockchain teknolojisiyle ödeme sistemlerinin kullanımını deneyecek. Anlık ödeme sistemleri ile olan entegrasyonu gibi kullanım durumlarını da teste tabii tutacağını açıkladı. TCMB’nin dikkat çektiği bir nokta ise, yapılan araştırmaların tamamen deneysel bir profil çizmesi. Yani TCMB, henüz Dijital Türk Lirası’nın tedavülüne dair kesin bir karar almış durumda değil.

Yapılan testlerin amacı, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

Açıklamalara göre, birinci faz test sonuçları yapılan testler istenilen tarihlerde sona ererse, 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.

TCMB’nin yayımladığı basın duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.