Teknoloji Devi Intel, 800 bin Dolarlık Coinbase Hissesi Aldı!

Dünya çip üreticisi devi Intel, cuma günü (13.08.2021) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Nisan 2021’de halka arz olan kripto para borsası Coinbase‘in 3.014 adet hissesini Haziran 2021’de satın aldığını açıkladı.

Intel Coinbase’e Ne Zaman Yatırım Yaptı

Barrons.com‘un haberine göre, Intel aslında ilk çeyrek kazanç raporunda herhangi bir Coinbase hissesine sahip olduğunu açıklamamıştı. Bilindiği üzere Coinbase’in hisseleri, Nisan 2021’de halka açık olarak Nasdaq borsasında listelendikten sonra işlem görmeye başladı. Bu durumda Intel’in, hisseler henüz halka arz olmadan önce Coinbase’e yatırım yapmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Yasal bir zorunluluk olarak, halka arz olan şirketlerin yüzde 5 ve daha yüksek oranda hissesini satın almış yatırımcıların açıklanması gerekir. Aynı zamanda halka arz olmuş şirketlere yapılan yatırımlar, 100 milyon dolara ulaşırsa, bu hisselerin SEC’e bildirilmesi de yine hukuki bir zorunluluktur.

Mevcut Coinbase (COIN) hisseleri şu an için (14.08.2021) hisse başına 261,25$ olduğuna göre, Intel yaklaşık 800 bin $ değerinde Coinbase hissesine sahip durumda.

ABD menşeli kripto para borsası Coinbase, son raporlara göre 55 milyar dolarlık bir piyasa değerini yakaladı. Aylık işlem yapan kullanıcıları (MTU) ilk çeyrekten ikinci çeyreğe %44 arttı ve 8,8 milyona ulaştı. Coinbase’in şu anda toplam 68 milyon doğrulanmış kullanıcısı var. Teknoloji ve Çip devi Intel‘in bilinen diğer büyük yatırımları ise, 5.7 milyon McAfee (MCFE) hisseleri ile 139 bin 780 MaxLinear (MXL) hisseleri olarak bildiriliyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.