Teksaslı Vatandaşlar Kripto Parayı Hayatlarında İstiyor

Newsweek tarafından yapılan bir ankete göre, Teksas’ta 10.8 milyon vatandaş sonraki seçimlerde, kripto para birimini yasallaştırarak yerel para yapacak kişiyi destekleyecekler.

20 Eylül 2021 tarihli ankete göre Teksas vatandaşlarının %42’si kripto parayı benimsemeye hazır. %37’si ise kripto paraları yasal hale getirecek kişilere oy vereceğini söyledi. 29 milyonluk Teksas nüfusunun 10 milyonu kripto para birimlerini benimsemek istiyor. Ancak bazı vatandaşlar da aksini düşünüyor, kripto para birimlerine ya karşı ya da korkuyor.

Bir Teksas vatandaşı, konu hakkında şunları söyledi:

Fiziksel olmayan herhangi bir para biriminin yasal para birimi olmasından rahatsızlık duyuyorum. Aslında izlenebilirlik ve vergilendirme amacının güdüldüğünün farkındayım. Ancak bu teknolojiye adapte olamayacak kadar yaşlı hissediyorum.

Teksas’ta iki adet kripto para yasası bulunuyor. Bunlar 1576 ve 4474 kanun teklifleridir. Bu kanunlar sayesinde eyalette Ticaret Kanunu kapsamında kripto para birimleri tanınır hale geldi. Kripto para birimleri üzerine çalışma grupları oluşturuldu.

Teksas’taki sağlam enerji altyapısı ve yenilebilir enerji kaynaklarının çok olması kripto para madencilerinin de ilgisini çekti. Ayrıca büyük süpermarket zinciri H-E-B‘in kripto para ATM’si koymak istemesi de buranın kripto para madencileri için popüler bir yer olmasını sağladı. Teksas’ta 2.396 adet kripto para ATM’si bulunuyor. Bu sayıyla ATM sayısı bakımından Teksas, New Jersey’in arkasından gelerek 3. sırada yer alıyor.

1576 ve 4474 sayılı kanun tekliflerinden sonra meclisten geçen bir başka teklif de H.B. 2199 isimli teklif oldu. Bu teklifle dijital kimlik oluşturmada politikacılar ve vatandaşlar görev alacak.

Anketleri yapan Redfield & Wilton şirketinde kıdemli bir isim olarak yer alan Louisa Idel, ‘büyük bir çoğunluk kripto para ile ilgileniyor. Bu çoğunluğu kendine çekmek isteyen politikacıların hızlı hareket etmesi gerekir. Ayrıca bu kişiler yürürlüğe girdiğinde değiştirilmesi zor olacak yasaları engellemek ile yükümlü olacak.’ yorumunda bulundu.

ABD Eyaletlerinde Kripto Para Benimseme Sıralaması

ABD eyaletlerinde kripto paralara en hazırlıklı eyaletin Kaliforniya olduğu ortaya çıktı. Yapılan anketler 10 puan üzerinden değerlendirildiğinde liste şu şekilde:

Kaliforniya eyaleti (5,72) ile birinci, New Jersey (5,44), Texas (5,28), Florida (5,03) ve New York’u (4,29) diye liste devam ediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.