‘The Sims’ Oyununun Yaratıcıları Yeni Bir NFT Oyunu Üretti

Dünya genelinde en sevilen oyunlardan The Sims ve SimCity‘nin yaratıcısı Will Wright, Proxi adında yeni bir NFT oyunu çıkarıyor.

Wright, 10 yıllık bir aradan sonra ilk oyunu Proxi‘yi geliştirdi. Wright bu projede Gallium Studios ile çalışıyor. Proxi, NFT tabanlı bir mobil oyun olarak dikkat çekiyor. Yapay zeka tarafından yönlendirilen bir simülasyon oyunu olan Proxi, Wright’ın eski yapımlarıyla aynı türden yaratıcılıkta görünüyor. Aynı zamanda Proxi, dijital oyun içi varlıkların sahiplenilmesini destekleyen ve oyuncuları “kendini keşfetme” yolculuğuna çıkarmak için tasarlandı.

Proxi, oyunculara oyun içindeki eşyaları kullandırarak kişisel bir ‘anı hafızası’ oluşturuyor. Oyuncular bu özelliği kullanarak kendi karakterini oluşturuyor ve diğer oyuncularla etkileşime girebiliyor.

Proxi, oyuncuların oluşturdukları ‘anı hafızası’ kısımlarını NFT olarak sahip olmalarına olanak sağlıyor. Ayrıca oyuncuların oyunda ürettikleri ve oluşturulan ögelerin satışından kâr elde etmelerini sağlıyor. Bloomberg’te çıkan habere göre oyun içindeki her şey, yeniden satılabilir NFT’lere dönüştürülebiliyor.

Gallium Studios, Blockchain Entegrasyonunu Artırıyor.

Gallium Studios, Forte ile yapılan ortaklık sayesinde blockchain entegrasyonunu ve NFT işlevselliğini geliştirmeyi planlıyor. NFT oyun platformu olan Forte, kullanıcılarına ABD doları ile NFT satın almalarına izin veren bağımsız bir platformdur. Çeşitli blockchainler ile eş zamanlı çalışabilen Forte, Mayıs ayında 1 milyar dolarlık değere ulaştı.

Proxi oyunu, sonbaharda mobil cihazlarda piyasaya sürülecek.

The Sims’in Tasarımcısı Will Wright Kimdir?

20 Ocak 1960 doğumlu ABD vatandaşıdır. Bilgisayar oyunu tasarımcısı olan Wright, Maxis şirketinin kurucusudur. En bilindik oyunları SimCity, The Sims ve Spore’dur. SimCity’nin tüm tasarımını neredeyse tek başına yapmıştır. The Sims ile tanınan Wright, Spore oyunu ile adını oyun dünyasına altın harflerle yazdırmıştır. Spore oyunu ilk çıktığı hafta 406.000 adet kopya satmıştır.

Electronic Arts’da da çalışan Wright, 2002 yılında AIAS Hall of Fame ödülüne layık görülmüştür.

Will Wright’ın oyunları şu şekildedir:

 1. Raid on Bungeling Bay (1984)
 2. SimCity (1989)
 3. SimEarth (1990)
 4. SimAnt (1991)
 5. SimLife (1992)
 6. SimCity 2000 (1993)
 7. SimCopter (1996)
 8. The Sims (2000)
 9. The Sims Online (2002)
 10. Spore Creature Creator (2008)
 11. Spore (2008)
 12. Proxi (TBA)

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.