Thodex Vurgunundan Son Gelişmeler!

Thodex kripto para vurgunuyla ilgili soruşturma devam ederken Savcılık, Faruk Fatih Özer‘in kripto para borsası Binance ile para aktardığını tespit etti. Savcılık, Faruk Fatih Özer’in ve şüpheliler listesindekilerin Binance’teki kripto paralarına el konulmasını istedi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Mali Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Ertaş’ın yürüttüğü dava da soruşturma hâlâ devam ediyor. Savcılık yaptığı soruşturma da hem Faruk Fatih Özer’in nerede olduğunu arıyor. Hem de Thodex’te para kaybeden mağdurların zarar miktarlarını belirlemeye çalışıyor. Savcılık ayrıca Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu tüm şüphelilerin Binance’e para aktardığını açıkladı.

Faruk Fatih Özer Nereye Sığındı?

Thodex vurgunundan sonra ortadan kaybolan Faruk Fatih Özer’in hâlâ Arnavutluk’ta olduğunu belirledi. Savcılık, Özer’in Arnavutluk’tan iadesini istedi. Ama Arnavutluk’tan hâlâ cevap gelmedi. Faruk Fatih Özer’in, ağabeyi Güven Özer’in de aralarında bulunduğu 6 tutuklu ve hakkında adli kontrol bulunan 27 şüphelinin olduğu dosyada Thodex şirketinin ve tüm şüphelilerin 30 milyon 100 bin 78 lira parasına da el konulduğu iddia ediliyor.

Thodex’te Neler Olmuştu?

20 Nisan 2021’de hizmeti kesintiye uğrayan Thodex önce siteye bakım yapılacak diyerek sistemleri kapamıştı. Sonrasında ise yapılan açıklamada bir kuruluşun şirkete yatırım yapmak istemesi sebebiyle teklifin değerlendirilme aşamasında olduğu söylendi. Ardından devir işlemleri bitene kadar alım-satım işlemlerinin durdurulduğu bilgisi verildi.

Devir işlemleri bittiğinde tüm kullanıcılara haber verileceği söylenmişti. İnternette yapılan olumsuz haberlere itibar edilmemesi de istenmişti. Fakat olumsuz haberler artınca savcılık Faruk Fatih Özer‘i ifadeye çağırdı. Yapılan kontroller sonucunda Faruk Fatih Özer‘in 20 Nisan 2021 saat 17:57’de İstanbul Havalimanı’ndan ülkeyi terk ettiği tespit edildi. Bu tespit sonucunda yüz binlerce mağdurlara yapabilecekleri şeyler anlatıldı. İlki savcılığa suç duyurusunda bulunmak. İkincisi ise ellerindeki miktara göre tüketici heyeti yada tüketici mahkemesine başvurmak.

Yapılan ilk hesaplamalarda kaybın 2-10 Milyar dolar arasında olduğu düşünüldü ama sonra ki araştırmalar sonucunda alınan paranın 108 milyon dolar civarında olduğu düşünülüyordu.

Sonrasında Thodex reklamlarında oynayan ünlüler hakkında da suç duyurusu bulunulmuştu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.