Thorg: Ethereum Madenciliğinde Masaüstü Uygulaması

Thorg, Golem Network’ündeki PC’ler için ücretsiz bir Ethereum madenciliği uygulamasıdır. Kullanıcılara ETH ile değil, Golem’in GLM tokeni ile ödeme yapılır.

Günümüzde herhangi bir zamanda, Ethereum madenciliği yapan, ağ güvenliğine katkıda bulunan ve bir miktar ETH kazanma şansı karşılığında işlemleri doğrulayan milyonlarca makine var. Ancak madenciliği kazançlı hale getirmek için çoğu insan çok fazla bilgi işlem gücüne sahip pahalı donanımlara ihtiyaç duyuyor.

Thorg Nedir? Thorg Hakkında Her şey

Kullanılmayan bilgi işlem gücünü paylaşmak için Ethereum tabanlı bir platform olan Golem Network, her şeye girmeden ağa katkıda bulunmak isteyenler için Thorg ile küçük bir çözüm öneriyor.

Golem Network bugün (23.09.2021) PC’ler için ücretsiz bir Ethereum madenciliği uygulaması olan Thorg’u duyurdu. Thorg uygulaması şu an için, oyuncular ve halihazırda güçlü ev bilgisayarlarına sahip madenciler için oluşturulmuş olsa da, uygulamanın yakın gelecekte daha fazla makine türünü destekleyeceği vadediliyor.

Bir ev bilgisayarında pasif olarak ETH madenciliği yapmanın başka yolları olsa da, Golem Network’den yararlanmak isteyenlerin, odalarını madencilik ekipmanlarıyla doldurmasına gerek kalmadan, kaynaklarını hızla büyütmelerine yardımcı olabilir.

Golem Network CEO’su Piotr Janiuk, haber sitesi Decrypt’e yaptığı açıklamada; Thorg uygulamasının normal bir madenci veya madencilik planı olmadığını, boşta kalan makinelere ve onların bilgi işlem gücüne yönelik farklı bir madencilik önerisi olduğunu, bu yüzden de şu ana kadar doğrudan rakibinin olmadığını söyledi.

Golem Network ile Filcoin Arasındaki Fark

Golem Network, aslında insanların FIL tokeni aracılığıyla bilgisayar depolama alanı satmasına ve satın almasına izin veren DeFi ürünü Filecoin‘e benzer. Filcoin’den farklı olarak Golem Network, depolama alanı yerine aksi takdirde kullanılmayacak olan bilgi işlem gücünün alım satımını kolaylaştırır.

Eğer bir gece oyuncusuysanız ve gün içinde makinenizi ve bilgi işlem gücünüzü paylaşmak için ekstra güce sahipseniz, kiralama bedeli olarak Golem tokeni $GLM ile kazanç sağlayabilirsiniz. Thorg uygulaması, ödemeleri kolaylaştırmak için bir katman-2 (Layer-2) ölçeklendirme çözümü olan Polygon‘u kullandığı için Ethereum ile ilişkili yüksek gas/fee ücretlerini önlemiş olur.

Bununla birlikte, Thorg kullanıcıları farklı bir varlık (GLM tokeni) ile ödeme aldıkları için bu dolaylı olarak ETH madenciliği ile sonuçlanır. Kazanılan GLM tokenlerini Polygon’dan Ethereum’a taşımak istiyorsanız, maliyeti karşılamak için Polygon’un yerel tokeni MATIC olarak ücret ödemeniz gerekiyor. Aslında ETH almaya kararlı olmayan ve sadece kripto varlık geliri elde etmek için düşük yoğunluklu bir yol isteyenler için bu sorun olmuyor.

Golem Network CEO’su Piotr Janiuk yaptığı bir basın açıklamasında,

“Thorg, Golem platformunu geliştiriyor, çünkü bu madencilik kullanım durumu, pasif geliri optimize etmek için ek araçlar sağlayarak sağlıklı ve verimli bir pazar yaratmanın yeni ve heyecan verici yollarını açıyor.” dedi.

GLM Tokeni Ne Kadar?

Golem Network’ün piyasa değeri (market cap) geçen yıl dört kattan fazla artış gösterdi ve 500 milyon doların sadece biraz altında kaldı. Son verilere göre, Golem GLM Tokeni 0,50 dolar civarında işlem görüyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.