TikTok’ta Sevilen Videolar NFT Haline Getirilecek

TikTok, Lil Nas X, Grimes ve Gary Vaynerchuk gibi ünlü ortaklarla bir dizi NFT koleksiyonu yayınlayacak. TikTok bu işlemler için Ethereum için katman-2 ölçeklendirme çözümü sunan Immutable X ile anlaştı.

Şu anda 1 milyardan fazla küresel aylık aktif kullanıcısı olan sosyal video paylaşım ağı TikTok, mevcut ‘kültürel açıdan önemli’ olan videolardan 6 tanesini seçerek NFT’sini oluşturacak. Bu işlem için en iyi içerik oluşturucular ile ortaklık kuracak.

tt
TikTok'ta Sevilen Videolar NFT Haline Getirilecek 3

6 farklı NFT’den oluşacak koleksiyonun ismi ‘TikTok Top Moments’ olacak. Lil Nas X’in “Montero (Call Me By Your Name)” adlı şarkısı interneti kasıp kavurmuştu. Sonrasında TikTok sanatçısı Rudy Willingham bu şarkıya atıfta bulunan bir video çekti. Çekilen bu video TikTok’ta milyonlarca etkileşim topladı. 6 Ekim’de gerçekleşecek ilk açık artırmada bu eserin NFT’si satışa sunulacak.

Açık artırmaya çıkacak bir başka NFT, Curtis Roach’un karantinada çekmiş olduğu 15sn’lik bir müzik videosu. ‘BORED IN THE HOUSE’ kelimesiyle oynayarak yaptığı video 6.7 milyon kişi tarafından beğenilmiş durumda.

Bunların dışında Bella Poarch, Brittany Broski, FNMeka, Jess Marciante ve Gary Vaynerchuk gibi TikTok ünlülerinde NFT’leri 6 Ekim’deki açık artırmada satışa çıkacak.

TikTok’un Kripto Para Geçmişi

TikTok, NFT’leri Ethereum ağı üzerinde kullanmak için Immutable X ile anlaştı. Immutable X, StarkWare inovasyon teknolojisiyle Ethereum için katman-2 ölçeklendirme çözümü sunuyor. Bu sayede düşük işlem ücreti ve daha hızlı işlem tamamlama süresine olanak sağlıyor.

Bu NFT satışı TikTok’un kripto para sektöründe yaptığı ilk işlem değil. TikTok geçtiğimiz aylarda şarkıları kolayca videolara aktarabilmek için Audius ile ortaklık kurdu. Audius, TikTok’un Sound Kit işlevini entegre eden ilk blockchain tabanlı müzik platformudur. Bu ortaklıktan sonra Audius’un tokenı olan AUDIO’nun fiyatı yükselişe geçti.

Kripto para odaklı müzik şirketi Audius, kısa süre önce Katy Perry ve Nas gibi büyük isimlerin destek verdiği 5 milyon dolarlık bir destek aldı. Bu destekten sonra da CoinGecko’ya göre AUDIO token 24 saatte %23 oranında artış göstermişti.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.