Twitter Ceo’su Jack Dorsey’den Yeni Bitcoin Planı!

Square ve Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, TBD proje adıyla merkeziyetsiz Bitcoin borsasını bugünkü Twitter hesabından duyurdu. Jack Dorsey Bitcoin Merkezli bir Dex kurmayı planlıyor.

Jack Dorsey, “Bitcoin için merkeziyetsiz bir borsa oluşturmaya ve açık bir platform yaratmamıza yardımcı olun.” dedi.

Diğer blok zincirlerinden, Ethereum’un Uniswap ve SushiSwap merkeziyetsiz borsaları ile Binance Smart Chain’in Pancakeswap merkeziyetsiz borsası (kısaca DEX’leri) iyi kurulmuş başarılı borsalardır. Jack Dorsey ve projenin başındaki isim Mike Brock, Bitcoin’e özel bir proje olarak başlatılan TBD ile, diğer başarılı DEX’ler gibi fakat bu kez Bitcoin etrafında şekillenmiş merkeziyetsiz bir borsa kurmayı amaçlamaktadır.

DEX’lerin (Merkeziyetsiz Borsaların) Farkı Nedir?

Coinbase ve Binance gibi merkeziyetli borsalarda (CEX‘lerde) olan token takaslarını denetleyen merkezi aracılar DEX’lerde yoktur. Token takasları doğrudan kullanıcılar arasında gerçekleşir. DEX’lerde kripto varlık çeşitliliği, cüzdan güvenliğinin yüksek olması ve bürokratik engellerin daha az olması avantaj sağlar.

Projenin başındaki Mike Brock tweet dizisinde; “Bitcoin’in internetin yerel para birimi olacağına inanıyoruz. İnterneti daha merkeziyetsiz hale getirmeye yardımcı olacak birçok proje olsa da, odak noktamız yalnızca herkes için sağlam bir küresel para sistemidir. Ama hepsini dahil etmek, eksik olduğunu düşündüğümüz birkaç parçayı gerektiriyor.” dedi. Mike Brock aynı zamanda, Cash App ve Coinbase‘i Bitcoin ile alışveriş için merkezi yollar olarak işaret etti. Ancak “bir takım sorunları olduğunu” ve küresel uygulamanın değişiklik gösterdiğini öne sürdü.

Neticede Square, kullanıcıların herhangi bir tür Bitcoin cüzdanını (merkezi bir borsa veya hizmet tarafından barındırılmasa bile) itibari para birimi kullanarak finanse etmelerini sağlayan bir hizmet oluşturmak istiyor.

Jack Dorsey bilindiği üzere bir Bitcoin maksimalistidir, yani diğer tüm kripto para birimlerini önemsiz buluyor, bu nedenle Square‘in bu projeyi yalnızca Bitcoin altyapısını kullanarak geliştirmeyi hedeflemesi şaşırtıcı olmayacak. Mike Brock ise, Bitcoin’in blok zinciri tarafından güvence altında olan akıllı sözleşme platformu RSK’yı potansiyel bir seçenek olarak nitelendirdi. Ancak bu bulmacanın bazı parçalarının başka blok zincirlerinin kullanımını da gerektirebileceğini kabul etti.

“Bunu inşa etmek için gereken boşluklar çok büyük olabilir, bu da diğer zincirleri bir köprü olarak görmemizi sağlar”

Square‘in TBD’yi ne zaman başlatmayı amaçladığına dair bir zaman bildirimi yok, ancak en azından şimdi firmanın daha önce duyurulan donanım cüzdanıyla birlikte ne inşa ettiğine dair bir fikrimiz oluştu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.