Twitter’ın Bitcoin Entegresi Başarılı Mı?

Twitter’ın Bitcoin Entegresi, uygulamaya kripto para ödeme sisteminin dahil edilebilmesiyle başarılı ancak yakın gelecekte kullanım sıkıntıları ve çözümleri nasıl gelişecek henüz bilinmiyor.

Twitter’ın Bitcoin maksimalisti olarak bilinen CEO’su Jack Dorsey, 300 milyon aktif kullanıcısı için, Strike adlı bir uygulamayı kullanarak ya da cüzdan adreslerini paylaşarak Bitcoin göndermesine ve almasına izin veren bir hizmet olan “Bitcoin bahşişini” başlattı. Ayrıca, yakın gelecekte kullanıcıların Bitcoin cüzdanlarını kimliklerine bağlı NFT’lere bağlamalarına izin veren bir plan da duyurdu.

Twitter, sadece siyasi ya da spor figürleri tarafından kullanılan bir sosyal medya platformu değildir. Aynı zamanda medyada günün haberlerini yönlendirmeye yardımcı olan önemli bir güçtür. Bu yüzden yeni gelişme, Bitcoin’in tarihindeki en yaygın ve bilinir zamanı olabilir. Kripto varlık ödemelerini twitter’a bağlamak, on milyonlarca insanı Bitcoin’i ilk kez kullanmaya teşvik edebilir.

Bitcoin’in sosyal medyaya doğrudan entegrasyonu, Twitter’ın diğer teknoloji devlerinin yapamadığı bir geliştirmeyi başarması anlamına geliyor. Hatırlarsanız Facebook bunu üç yıl önce Libra adlı kendi stablecoin’i ile yapmaya çalışmıştı ancak düzenleyiciler planı neredeyse tamamen bitirdiler. Twitter, Facebook gibi tekel gücünü kullanmadığı ve kendi kripto parasını çıkarmaya çalışmak yerine mevcut bir küresel para birimi olan Bitcoin’e güvendiği için bu kaderden kaçınma olasılığı daha yüksek.

Bitcoin Bahşişi, Medya ve Sanatçılar

Bitcoin bahşişi, sanatçıların ve içerik oluşturucuların doğrudan izleyicileriyle bağlantı kurmasını sağlamak için tasarlanmış haber bültenleri ve Spaces adlı canlı bir forum da dahil olmak üzere bir dizi yeni (kripto varlık olmayan) Twitter ürününün piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geliyor. Pratikte bu, Meksika’daki bir komedyenin Twitter’da performans sergileyebileceği ve Madrid, Buenos Aires ve New York’taki insanlardan anında ipuçları alabileceği anlamına geliyor. Twitter tüm bunlar için yasal çerçeveyi hazırladı ve bir faturalandırma sistemi bile kurdu.

Dünya böyle bir şeyi bekliyordu, yıllardır medya ve kültür sınırsızdı ancak ödeme sistemi yoktu. Elbette, kredi kartlarını ve kripto parayı uluslararası olarak kullanabildik fakat hala her gün kullandığımız uygulamalara doğrudan takılan tek tıklamalı kolay bir araç olmadı. Twitter’ın Bitcoin bahşişi özelliği bunu değiştirebilir ve aynı zamanda YouTube, TikTok ve diğerlerinin dikkatini çekerek aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir. Bu arada, Twitter’ın yapmayı taahhüt ettiği gibi, NFT’leri bir kimlik biçimi olarak eklemek, kripto varlık topluluklarını daha da yaygın hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bitcoin Ağı NFT için Hazır Mı?

Fakat NFT’ler söz konusu olduğunda, Twitter’ın planıyla ilgili bazı sorunlar var. Şirket, kullanıcıların cüzdanlarına bağlı NFT tabanlı rozetleri görüntülemesine izin vereceğini söylüyor ancak Bitcoin blok zinciri bu göreve hazır görünmüyor ve Twitter bunun tam olarak nasıl çalışacağını açıklamayı da reddediyor. Bu durum kesinlikle iyiye işaret değil.

Sonuç olarak, Twitter’ın Bitcoin girişimi vaatlerle dolu ancak tehlikelerle de dolu. Yine de yargılamak için acele etmeyelim, şirket, dünyanın daha önce hiç görmediği bir Bitcoin başarısı elde etti ve bunun için övgüyü hak ediyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.