Ukrayna Kripto Paralar için Yasa Çıkardı!

Ukrayna, ülke içindeki kullanılan yerli ve yabancı kripto para borsalarını düzenleyen yasayı kabul etti.

8 Eylül 2021 tarihinde Ukrayna Parlamentosu, ülkede ilk kez kripto para birimini yasal olarak tanıyan On Virtual Assets (Sanal Varlıklar) yasasını kabul ettiğini duyurdu. Yasa, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu veya FATF‘ın geliştirdiği standartlardan maddeler içermektedir.

Aynı zamanda Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, dijital varlıkların düzenlenmesinden ve uluslararası standartlara göre sektörün büyümesinden sorumlu olacak.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan Anastasia Bratko, yasa ile birlikte dijital varlık pazarı açmak isteyen şirketlerin artık Ukrayna’da da şirket açabileceklerini söyledi. Ayrıca bankaların, kripto para şirketlerine hizmet vererek onlara hesap açabileceklerini dile getirdi.

Anastasia Bratko açıklamasında ayrıca şunları söyledi:

Bu yasayla Ukrayna vatandaşları, gelirlerini dijital varlık olarak beyan edebilecekler. Yasa kapsamında dijital varlıklara sahip vatandaşların hakları yargısal olarak korunacaktır. Kabul edilen yasada sanal varlıkların dolaşımıyla ilgili kurallarda mevcut. Bu kurallar eski pazarları daha güçsüz kılıyor olabilir.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksander Bornyakov, yaptığı açıklamada:

Ukrayna’da vatandaşları kripto para kullanmasını hızlandırmak için bazı teşvikler başlatılabilir. Bankalar kripto para kullanalar için bir hesap açacak ve yeni bir varlık sınıfıyla işlem yapacak. Yeni sektörün yasallaşmasından sadece toplumun değil iş dünyasının ve devletimizin de bu sektörden yararlanacağına eminim.

Sanal varlık hizmeti sağlayıcıları (VASP’lar) kripto para ve fiat arasındaki yapıların oluşmasında büyük bir rol oynayacaktır. Bununla birlikte VASP’lar ile kara para aklamayı önlemeye yönelik aksiyonlarda alınabilir.

Personel Maaşları Dijital Para İle Olacak

Ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı Başkanı Mikhail Fedorov, personel maaşlarını dijital para ile ödemek için CBDC’yi kullanmayı araştırdığını söyledi.

Ukrayna Ocak 2021 tarihinde CBDC platformu için Stellar (XLM) blockchaini ağını seçtiğini duyurmuştu. Yapılan duyuru sonucunda piyasa düşerken XLM’in düşmesi durdurulmuştu.

Dijital Dönüşüm ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov yaptığı açıklamada şunlardan bahsetmişti:

Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna’da dijital varlıkların geliştirilmesi için yasal ortamı yaratmaya çalışıyor.

Ayrıca Stellar ile ortaklıkları için şu sözleri kullandı:

Stellar Development Foundation ile işbirliğimizin dijital varlık endüstrisinin gelişimine ve küresel finansal ekosisteme entegrasyonuna katkıda bulunacağına inanıyoruz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.