Ukrayna Yasa Dışı Kripto Para Borsalarını Kapattı

Ukrayna’daki Güvenlik Servisi (SBU), yasa dışı işlemler yaptığı iddia edilen bazı kripto para borsalarını kapattı. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), yaptığı açıklamada yasa dışı kripto para borsalarından gizli ağ olarak bahsetti ve ülkenin başkenti Kiev’de konumlandıklarını belirtti. Söz konusu borsaların, bazı suç faaliyetleriyle bağlantılı fonlarla aylık yaklaşık 1,1 milyon dolarlık bir ciro işlediklerini de sözlerine ekledi.

Yasa dışı kripto para fonlarının kaynağı

(SBU), açıklamanın devamında, yasa dışı kripto para borsalarında anonim işlemlerin yapıldığını ve bu durumun kara para aklama riskini güçlendirdiğini ifade etti. SBU ayrıca, bazı kişilerin ülke çapında protestolar düzenleyebilmek için bu platformları kullanarak, fon aktardıklarını tespit ettiklerini belirtti. Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), yasa dışı fonların Yandex, Qiwi ve WebMoney gibi Rusya’nın yasaklı ödeme işlemcileriyle bağlantılı elektronik cüzdanlardan çıktığının altını çizdi.

Bunlara ek olarak, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin yasa dışı kripto para borsalarına yaptığı baskınlarda şüpheli işlemler ve sahte şirket kuruluş belgelerinin olduğu bilgisayarların ele geçirildiği bilgisi verildi.

Ukrayna CBDC Hazırlığında


Bilindiği gibi Ukrayna’dan, geçtiğimiz günlerde kripto paralar konusundaki düzenlemelere uyum sağlamak için yasa tasarısı hazırlıkları içinde oldukları haberi gelmişti. Merkez Bankası son günlerde ülkenin ulusal dijital para birimi (CBDC) üzerinde projeler yürütmekte. Temmuz 2021’de Ukrayna Ulusal Bankası, CBDC (merkez bankası dijital para birimi) çıkarmak için gereken resmi yetkileri aldı. Ayrıca Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile Stellar Development Foundation arasında CBDC’ler ve dijital varlıklarla ilgili ortak stratejiler geliştirmek adına iş birliği yapıldı. Tüm bunlara ek olarak, kripto parayla ilgili hazırlanan yeni yasa tasarısı, yasal bir ihale niteliğinde olmasa da Ukrayna’da Bitcoin (BTC) ya da diğer kripto para birimleriyle ödeme yapılmasına izin verilecek.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.