Ukrayna’da Dijital Para Yasası Onaylandı

Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) artık resmi olarak dijital para birimi çıkarma yetkisine sahip. Ukrayna Hükümeti’nin bir sonraki planı, CBDC‘ler (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) konusunda çalışmaları hızlandırmak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, perşembe günü yapılan açıklamaya göre, Ödeme Hizmetleri Üzerine başlıklı bir yasa imzaladı. Böylece, ülkenin Merkez Bankası’nın, Dijital Grivna (CBDC) yayınlamasının önünde hiçbir engel kalmadı.

Yeni yasa, NBU’ya, gelişmekte olan teknolojilere dayalı ödeme hizmetlerini ve araçlarını test etmek için, düzenleyici sanal alanlar oluşturma yetkisi veriyor. Ayrıca, söz konusu yasanın, özel sektörün talebini de dikkate aldığı ve Ukrayna Merkez Bankası ile sektördeki yerel girişimler arasında yakın iş birliği gerektirdiği belirtildi.

Yeni yasa, açık bankacılığın uygulanmasını, üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla tüketici finansal bilgilerine erişim ve kontrol paylaşımı uygulamasını sağlamayı da amaçlıyor. Yasanın ülkede finansal teknolojilerin gelişimini teşvik etmesi ve özel fintech şirketlerinin bankalarla iş birliği yapmasına ve daha fazla iş fırsatına sahip olmasına izin vermesi bekleniyor.

CBDC Konusunda Avrupa Birliği Entegrasyonu

Bunlarla beraber olarak, yeni imzalanan yasa Ukrayna Mevzuatını Avrupa Birliği’nin yasal çerçevesine uyarlamak için de tasarlandı ve bu da nihayetinde ülkenin ödeme sisteminin AB ile entegrasyonuna izin verecek.

Ukrayna CBDC Hazırlığında

Bilindiği gibi, Ukrayna Ulusal Bankası (NBU), geleneksel bankacılık sistemine yönelik olası tehditler ve ilgili potansiyel riskler konusunda büyük ölçüde endişe duyarken, son birkaç yıldır CBDC‘nin kamu güvenini güçlendirme potansiyelini yakından araştırmıştı. Bu yüzden CBDC’in finansal istikrar üzerindeki etkisi için bir dijital para birimi çıkarma konusuyla yakından ilgilendi. Ayrıca 2021’in başlarında, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, dijital varlıklar ve CBDC altyapısı için ortak bir strateji geliştirmek üzere, Stellar Development Foundation ile bir ortaklığa girdi.

2 thoughts on “Ukrayna’da Dijital Para Yasası Onaylandı

  1. Hmm, bunlar enteresan gelişmeler, demek ki dünya kripto parayı benimseyecek… Bitcoini asıl arttıran bu büyük haberler ve kurumların bitcoin alımları… Bu siteyi beğeniyorum güzel haberler çıkıyor

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.