Uluslararası Satranç Federasyonu NFT Pazarı Kuruyor

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE), Telegram tarafından oluşturulan blockchainindeki Free TON ağında kendi NFT pazarını kuracak.

Kasım ayında Dubai’de gerçekleşecek olan Uluslararası Satranç Federasyonu Dünya Şampiyonası öncesinde FIDE bomba yaratacak açıklamalarda bulundu. FIDE’nin açıklamasında TON laboratuvarıyla NFT pazarını kurmak için anlaştığını söyledi.

NFT pazarının adı ChessNFT.com olacak. Bu pazar satranç tarihindeki unutulmaz anları içeren NFT satışlarına ev sahipliği yapacak. Dünya üzerinde oynanmaya devam eden en eski oyunlardan biri olan satranç, Netflix’in 2020 yapımı “The Queen’s Gambit” dizisiyle birlikte hem kültürel hem de popüler anlamda tekrar gündeme geldi ve hareketlenmeye başladı.

FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

FIDE, dünyanın dört bir yanındaki satranç meraklılarına yeni deneyimler ve fırsatlar getirmek için heyecan verici ve dikkat çekici bir dijitalleşme yolculuğu başlatıyor. Dubai’deki dünya şampiyonası ile eş zamanlı olarak duyurulan NFT pazarımız ChessNFT.com için çok heyecanlıyız.

FIDE 1924 yılında Paris’te kuruldu. Dünya çapında 195 ulusal satranç derneğini bünyesinde bulunduruyor.

FIDE’nin Ortaklık Kurduğu Free TON Nedir?

TON, Telegram’ın blokchaini Telegram Açık Ağının bir yan kolu olarak nitelendirilebilir. Telegram blokchaini üzerinde kullanılması için geliştirdiği GRAM tokenı geliştirmişti. Ancak GRAM token 2020 yılında SEC tarafından menkul kıymet olarak tanımlanmış ve soruşturma altına alınmıştı.

Daha sonrasında Mayıs 2020’de ise TON Labs, orijinal TON protokolünün açık kaynak kodunu kullanarak Free TON adını taşıyan yeni bir blokchain oluşturdu.

TON Labs kurucu ortağı ve CEO’su Alexander Filatov konu ile ilgili şunları söyledi:

Klasik ve evrensel olarak sevilen satranç sporunu blokchain ve kripto dünyası ile entegre etmek bizim için bir gururdur.

Bu, satrancın kripto para ile ilk karşılaşması olmadı. 2019 yılında FIDE, Algorand ile Almanya’nın Hamburg kentinde blockchain ağında bir pop-up müzesi oluşturmak için ortaklık kurmuştu.

FIDE Hakkında

FIDE, 24 Temmuz 1924’te Paris’te kuruldu. Şu anki başkanı Arkady Dvorkovich’dir. FIDE, tüm ülkelerin satranç federasyonlarını birbirine bağlayan ve uluslararası satranç turnuvalarının kurallarını belirleyen uluslararası organizasyondur.

Ayrıca en ünlü satranç ustalarını listelersek bazıları şu şekilde:

  • Joseph Henry Blackburne 1841-1924
  • Anatoly Karpov 1975-1985
  • Garry Kasparov 1985-2000
  • Bobby Fischer 1943-2008
  • Magnus Carlsen 1990-2013

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.