Uniswap Labs Sec Tarafından Soruşturuluyor!

Uniswap, bilindiği üzere sektördeki en büyük merkeziyetsiz kripto para borsasıdır. Gelen bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Uniswap geliştiricileri hakkında bir soruşturma başlattı.

Uniswap Nedir?

Uniswap, isteyen herkesin herhangi bir aracıya gerek kalmadan ERC-20 tokenlerini takas etmesine izin veren, ve Ethereum blok zincirini kullanan merkeziyetsiz takas (swap) protokolüdür. Bununla birlikte krediler, sigorta ve türevler gibi geleneksel finans ürünlerindeki merkezi aracıları, merkeziyetsiz uygulamalarla takas etmeyi hedefleyen DeFi ekosistemindeki önemli kripto para borsalarından biridir.

Konuyla ilgili gelen raporlara göre, SEC, yatırımcıların Uniswap ticaret platformunu nasıl kullandığı ve kripto varlıkların nasıl pazarlandığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. SEC ise, soruşturma raporları ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Uniswap Lab sözcüsü yaptığı açıklamada; ”Kripto para sektörünü yöneten yasalara ve düzenlemelere uymaya ve herhangi bir soruşturma esnasında regülatörlere yardımcı olacak tüm bilgileri sağlamaya kararlı olduklarını” söyledi.

Bu sıcak gelişme SEC başkanı Gary Gensler’in sürekli gelişmekte olan DeFi sektörü hakkındaki yorumlarının ardından geldi. Ayrıca Uniswap soruşturmasının henüz ilk aşamalarında olduğu ve Uniswap Lab ile alakalı herhangi bir resmi görevi kötüye kullanma iddiasının ortaya konulamayacağı bilgisi de verildi. Gary Gensler geçen ay yaptığı bir konuşmada Uniswap gibi DeFi projelerinin eninde sonunda düzenleyicilerin kapsamına girmesi gerektiğini savunmuştu.

Gensler ayrıca, DeFi projelerinin yalnızca ABD menkul kıymetler yasalarını değil, emtia ve bankacılık yasalarını da ihlal edebileceğini öne sürdü.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.