USDC, Hedera Ağında da İşlemlere Başladı!

Popüler stablecoin USD Coin (USDC), farklı blockchain platformlarında da bulunma kararı aldığını açıkladı. Coinbase ve Circle ortaklığında oluşturulan ve Centre Konsorsiyum’u tarafından yönetilen USDC, Hedera Hashgraph blockchain ağında işlem görmeye başladı.

USDC daha önce sırasıyla Ethereum, Algorand, Stellar ve Solana üzerinde işlemlere başlamıştı.

Twitter üzerinden Circle’ın yaptığı açıklama sonrası USDC, Hedera ağında bulunan ilk stablecoin oldu. Hedara 2018’de piyasaya sürüldü. Sonrasında ise Google ve IBM gibi farklı kuruluşlar tarafından satın alınan ve yönetilen bir blockchain ağı oldu.

USDC’nin Hedera ağındaki kullanılabilirliği ile merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını bu platformuna getirmeyi umut ediyor. Hedera yönetimi, Hedera ekosisteminin gelişmesi için 10,7 milyar HBar ayırmıştı. Bu miktar yaklaşık olarak 4 milyar dolar değerinde bir desteğe denk geliyor.

HBAR Vakfı CEO’su Shayne Higdon, konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu:

Hedera ağında USDC’nin HBAR Vakfı ile DeFi uygulamalarının geliştirilmesini sağlayacak. Bu işlemlerin kolaylaştırma misyonunu yerine getirme yolunda önemli bir adım atıyor. Bu entegrasyon, Hedera ağındaki büyüyen ekonomi ile iyi uyum sağlayacak. Bu uygulamaları pazara sunmak için USDC kullananlar ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Hedera’nın eklenmesiyle Circle, artık 6 farklı blockchain üzerinde desteklenir oldu. Hedera dışındaki diğer blockchain ağları Ethereum, Algorand, Solana, Stellar ve TRON’dur.

USDC Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase’in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC’nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları’nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD Doları’na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

Centre‘ın açık kaynaklı ve şeffaf stabil kripto para altyapısı, itibari paranın akıllı sözleşmeler ile etkileşim kurabilmesini sağlar ve yazılım geliştiricilere, parayı blokchain üzerinde kullanmak için elverişli bir yol sunar.

USDC, Ethereum, Algorand ve Solana gibi ağlarda kullanılıyor ve Huobi, FTX, OKEx, Binance, BTCTurk, Uniswap, SushiSwap, Raydium ve benzeri birçok borsadan satın alınabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.