USDC İlk 10 Kripto Para Arasına Girdi!

Stablecoin USD Coin (USDC), 30 milyar dolar barajını aşarak rekor kırdı ve ilk 10 arasından 8. sıraya yükseldi!

USDC, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoindir. Circle CEO’su Jeremy Allaire, USDC’nin 30 milyar dolar barajını geçtiğini Twitter’dan duyurdu.

USDC, Tether’den sonra en büyük stablecoinlerden biri oldu. Centre tarafından çıkarılan USDC, ABD’li yatırımcılara en yakın gelen stablecoin olarak göze çarpıyor. Bu projede Centre’yi Circle ve Coinbase destekliyor.

Stablecoinler son zamanlarda devletler tarafından da desteklenmeye başladı. Bunun yanı sıra kripto para borsaları da alım çiftlerine stablecoinleri ekleyince kripto para ekosisteminde büyük bir öneme sahip oldular.

68 milyar doları geçen USDT’yi takip eden USDC, 2020 yılının sonuna doğru büyük bir artış yaşadı. Piyasadaki payını gittikçe arttıran USDC, Tether’in en büyük rakibi olacak gibi duruyor. ABD ve Avrupa ile birlikte DeFi uygulamalarında da kullanılmaya başlayan USDC’in daha da büyümesi bekleniyor.

Kripto para piyasasının düşüşe geçmesiyle USDC MarketCap sıralamasını arttırarak 8. sıraya kadar yükseldi. Böylelikle ilk 10 kripto para birimi sıralamasında 2 tane stablecoin oldu.

Kurumsal yatırımcıların tercihi olan USDC, birçok kesimin en çok güvendiği stablecoin olarak göze çarpıyor. Düzenli olarak “audit” yayınlayan USDC, rezervleri ile kullanıcılarına güven vermeye devam ediyor.

USDC Nedir?

USD Coin (USDC), üreticisi Centre tarafından fiyatı 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen kripto para birimidir. USDC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Circle ve Coinbase’in desteklediği açık kaynaklı bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilmiştir. USDC’nin yönetiminden sorumlu olan Centre, piyasaya sürdüğü her bir USDC karşılığında 1 ABD Doları’nı sürekli izlenen ve denetlenen özel bir banka hesabında tutmaktadır. Bu sayede USDC’nin fiyatının 1 ABD Doları’na sabitlenmesi hedeflenmiştir.

Centre‘ın açık kaynaklı ve şeffaf stabil kripto para altyapısı, itibari paranın akıllı sözleşmeler ile etkileşim kurabilmesini sağlar ve yazılım geliştiricilere, parayı blokchain üzerinde kullanmak için elverişli bir yol sunar.

USDC, Ethereum, Algorand ve Solana gibi ağlarda kullanılıyor ve Huobi, FTX, OKEx, Binance, BTCTurk, Uniswap, SushiSwap, Raydium ve benzeri birçok borsadan satın alınabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.