Uzmanlar Uyardı! Yeni Ethereum Olabilir

Bitcoin’in hızlı bir şekilde değer kaybettiği günlerden geçiyoruz. Bitcoin’deki değer kaybı sadece büyük kripto paralar için değil, aynı zamanda tüm kripto para borsaları için de deprem etkisi yarattı. İlk başlarda Amerikan Merkez Bankasının kararları, enflasyon, ekonomik sorunlar gibi etkiler kripto paraları ciddi anlamda bir düşüşe geçirdi.

Biz Olsak Buna Düşüş Demezdik

Kripto para borsalarında yaşadığımız bu dalgalanmalar uzmanlar tarafından “biz buna düşüş demiyoruz, daha çok fazla fiyatlandırmanın dengeye ulaşması” şeklinde açıklansa da bu kripto para fiyatlarından çok ciddi anlamda zarara uğrayan bir kitle de bulunmaktadır.

Gelecek Neslin Kripto Paraları Ne Olacak?

Şimdilik listenin ilk iki sırasında Bitcoin ve Ethereum bulunuyor. Bu ikilinin ne şekilde yoluna devam edeceği ile ilgili net bir bilgi bulunmamakla birlikte ethereum 2.0’ın zorunluluk haline gelmeye başladığı da belirtiliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu içerikte yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir!

Öncelikle şu konuda uzmanların birleştiğini söyleyebiliriz. Kripto paralar ve geleceğin en büyük kripto paraları söz konusu olduğunda hem hacim hem de popülerlik konusunda gelecek onyıllar boyunca bitcoinin yerini koruyacağı düşünülmektedir. Neden mi?

Çünkü öncelikli olarak hem bitcoinin ilk olmasıı, arzının sınırlı olması ve coinlerin adını onunla birlikte duyuyor olmamız. Sadece koleksiyon amaçlı bile değerinin her zaman olacağını ortaya çıkarmıştır.

solana1

Yalnız bir de işin aktif kullanım boyutu bulunmaktadır ki o da, hem güncel olarak kullanma ile alışkanlıkların oluşması, hem de çoğunlukla değişim aracı olarak kullanılması söz konusu olduğunda bu coinlerin rekabete girdiğini söyleyebiliriz.

SOLANA Ön Plana Çıkıyor

Öncelikle gelecekte bir ethereum olacak mı? Sorusunun pek çok açıdan cevabını vermek mümkün olabilir. Hali hazırda ETH gücü ve popülerliği tartışılmayacak kadar ön planda, özellikle 2.0 güncellemesi ile birlikte çok daha farklı ve ayrıcalıklı bir noktada olacak. Peki ama Solana ethereumun yerini alabilir mi?

Öncelikle Solana’nın da içinde bulunduğu coinlerin ethereumu tahtından etmesi için aynı ethereumda olduğu gibi DeFi projeler ve dApp uygulamaları ile uyumlu olması gerekmektedir. Hali hazırda ethereum bu konuda son derece profesyonel bir alt yapıya sahip olduğu için daha stabil ürünler ortaya çıkmasına rağmen pek kullanılmamaktadır. Bu sebeple Solananın yapısının Ethereumu tahtından edecek gibi göründüğünü söyleyebiliriz.

Ethereum Her Yönüyle Kusursuz mu?

Tabii ki hayır!  Sistemdeki tüm coin ve alt coin projelerinin kendilerine göre bir takım artıları ve eksileri bulunmaktadır. Özellikle söz konusu olan hız problemi olduğunda ethereumun da yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Hız Problemi Dendiğinde Akıllara Ethereum Gelmektedir

Solana geleceğin en büyük projelerinden biri olarak görülüyor. Aslına bakılırsa şahsi bakış açımıza göre Solana, ethereum’un pek çok eksikliğini de ortadan kaldırıyor. Örnek vermek gerekirse; hız problemi söz konusu olduğunda çok çok daha yüksek performansı ile göz dolduruyor. Aynı zamanda dApp’ler ile uyumlu olması gibi seçenekler söz konusu olduğunda da Solana ayrıcalıklı bir yapıya sahip. İşlem hızı, düşük ücretler, uyumlu çalışmalar, akıllı sözleşmeleri başta olmak üzere pek çok konu başlığı Solana’yı olmazsa olmazlardan bir tanesi haline getiriyor.

Solana Dünya Devi Ödeme Sistemleri İle Yarışıyor

Solana’yı ayrıcalıklı yapan bir diğer özelliği ise, dünya devi ödeme sistemleri ile yarışabilir alt yapıya sahip olmasıdır. Şimdiden günlük yaşamda yaptığımız ödemeleri solana ile ödememize imkan tanıyan bir zaman aralığının çok da uzak olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Şimdilik bu tarz bir atılım uzak gibi görünse de gelecekte Solana’nın oturduğu alt yapının çok daha kullanışlı bir şekilde sunulmasının da içten bile olmayacağını düşünüyoruz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.