Uzun Vadeli Coin Seçerken Proje Aldatmasına Dikkat!

Blok zincir projelerine göz attığımız zaman çoğunlukla hepsinin amaçları ve geleceğe yönelik ciddi çalışmaları olduğunu görüyoruz. Bunların ne yazık ki çok büyük bir kısmı amaçları ile ilgili hiçbir harekete geçemiyor. Şu ana kadar pos cihazından, mobil uygulamaya, sabit para çevriminden, lojistik çözümlerine kadar pek çok coinin vaat ettiğini yapmadığını gördük. Peki ama bu coinler nasıl seçilir?

Amacımız yatırım tavsiyesi vermek değildir. Sadece dikkat etmenizi istediğimiz bazı konuların altını çizmek istiyoruz.

Coin Seçerken Tuzaklarla Dolu Bir Yoldan Geçersiniz!

Çünkü yatırımcılar çoğunlukla daha önce kendilerinin aldığı coinleri başkalarının da almasını isterler. Bu sebeple o coinler hakkında yazılar kaleme alırken dünyanın en önemli yatırımıymış gibi pazarlarlar. Bu konu ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeydir. Uzun vadeli bir yatırım yapacaksanız bilindik sosyal medya kullanıcıları yerine o coine yatırım yapan kurumsal firmaları ziyaret etmelisiniz.

Çoğu zaman bu firmalarında yavaş yavaş çöküş halinde o coini terk ettiği unutulmamalıdır.

Düşüş Anında Panik Yapmayın – Aşırı Rahat Olmayın

Yatırımınız büyükse ve orta – uzun vadede beklenti içerisindeyseniz coininizi bütünüyle unutmamalısınız. Aralıklarla onu takip etmeli, mevcut teknolojik ilerlemelerini gözlemlemeli ve onun hakkında yer alan haberleri okumalısınız.

man 3126802 640

Bu konuda şundan emin olabilirsiniz ki, çoğunlukla tercih ettiğiniz coinler projeleri ile ilgili ciddi adımlar atmayacaktır. Bunun bilincinde olarak sabit ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Farklı Borsalar Yatırımcı Çeker

Orta vadelide olsa uzun vadeli de olsa, bazen farklı borsalarda o coinin işleme alınması demek yeni yatırımcıların oyuna dahil olması anlamına gelecektir. Bu da o dönem içerisinde elinizdeki coinin yükselmesi anlamına gelir. Yalnız genel olarak grafikler incelendiği zaman şu sonuç ortaya çıkar ki bir coin yeni bir borsa da işlem yaptığı anlarda ciddi anlamda sıçramalar yaşayabilir sonrasında ise düşüşe geçebilir. Böyle bir durumun olasılığını göz önüne alarak maliyet düşürmek adına adımlar atabilirsiniz. Tabii ki coininizin bir daha düşmemek üzere yükseliş trendine geçmesi ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz.

Bir Arkadaşım İdolünden Uzak Durun

Herkesin coinden milyoner olan bir arkadaşı mutlaka vardır. Yalnız ne hikmetse bu arkadaşların genel anlamda kayıplarından pek bahsedilmez. Bu sebeple bir coine yatırım yaparken o coinden çok kazanmış insanların varlığını biraz uzağınızda tutmanız tavsiye edilir.

Kendiniz Analiz Yapmayı Öğrenin

Coinlerle ilgili analiz videoları internette bol miktarda bulunmaktadır. Ne yazık ki çoğu Türkçe kaynak gerçek anlamda bilgi ile dolu olmamasına rağmen çok izlenmiştir. Zaten bir videonun kaliteli bilgiye sahip olup olmadığını anlamak için birkaç dakika izlemeniz yeterli olacaktır.

Bilgi sahibi olduktan sonra basit deneme yanılma yöntemleri ile o analizler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır.

Her geçen gün bilginizin üzerine ilaveler yaparak daha güçlü ve kaliteli bir bilgi birikimine ulaşabilirsiniz.

Ne Olursa Olsun Sakin Olun

Zarar etmeye başlarsanız durmayı öğrenmelisiniz. Daha fazla yatırım yapmanın daha fazla risk almak anlamına geldiğini unutmayın. Bu sebeple yaptığınız hatalardan ders alarak sakinliğinizi koruyun.

Bir diğer önemli konu başlığı ise (bu bir araştırma sonucudur) borsadan para kazanmaya başlayan kişiler fazla hayale kapılırlarsa paralarını kaybetmektedir. Bu gibi sonuçlarla karşılaşmamak adına sizde daha rasyonel hareket etmeyi tercih edebilirsiniz.

Ne olursa olsun sizi üzecek, canınızı sıkacak meblağlarla yatırım yapmaktan uzak durun. Bu sayede kaybetseniz bile yeniden başlayacak ve başka konulara yoğunlaşacak motivasyonu kendinizde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.