Vee Finance Havuzlarına Hack Saldırısı!

Avalanche tabanlı DeFi projesi Vee Finance dün akşam saatlerinde (20.09.2021) hack saldırısına uğradı. Vee Finance ekibi, kalan fonların güvenliğini sağlamak için platformun akıllı sözleşmelerini ve para yatırma işlemlerini askıya aldı.

Birçok yatırım şirketinden destek bulan ve iki farklı denetleme kuruluşu tarafından denetlenen Vee Finance’in, gelen ilk bilgilere göre bu saldırı sonucunda yaklaşık 35 Milyon $’lık ETH ve BTC’yi kaybettiği bildirildi.

VEE.Finance Ekibi Saldırganla İletişim Kurmaya Çalışıyor!

DeFi platformu, saldırgana twitter üzerinden çağrıda bulunarak, sistemde tespit ettiği bug karşılığında bir ödül programı başlatmaya hazır olduklarını duyurdu. Ekip öncelik olarak saldırganla iletişim kurmaya çalışıyor, ancak eş zamanlı olarak bu konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığı da gelen bilgiler arasında.

Ayrıca Vee Finance saldırganının, verilere göre 8804.7 ETH ve 213.93 BTC’yi havuzlardan çıkarmayı başardığı bildiriliyor.

Ether cüzdan adresi “0xeeeE458C3a5eaAfcFd68681D405FB55Ef80595BA” üzerinden gerçekleşen saldırı için, stablecoin havuzlarının güvende olduğunu belirten Vee Finance ekibi, saldırganın çaldığı fonları henüz başka bir yere transfer etmediğinin bilgisini de verdi.

Vee Finance Fonları Güvende Mİ?

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Poly Network saldırısına benzer bir şekilde, cüzdan adresindeki fonlar büyük ihtimalle herhangi bir merkezi borsa tarafından kabul edilmeyecek. Duyuruda belirtildiği gibi, projenin Stable Coin bölümü hack olayından etkilenmedi. Şu anda saldırgan, henüz fonları borsalara aktaramadı veya çalınan fonları işleme koymadı. 

Ekip kendi resmi hesapları dışında hiçbir yanlış bilgiye itibar edilmemesini belirterek, medium kanallarında ”VEE.Finance Olayıyla İlgili İlerleme” başlığı altında en sık sorulan ve sorulması muhtemel soruları cevapladı. Kullanıcı ve yatırımcıların bu olaydan etkilenmemesi için çalışmalarını yoğun ve hassasiyetle yürüttüklerinin altını çizdi.

İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, SushiSwap’ın token platformu MISO‘ya yapılan 3 milyon dolarlık saldırı ve Binance Smart Chain tabanlı bir birlikte çalışabilirlik protokolü olan pNetwork‘ün 12 milyon dolarlık saldırısı ile beraber, DeFi platformları son günlerde saldırganların hedefi haline gelmiş durumda.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.