Venezuela’da Ucuz Elektrik, Kripto Madenciliğin Artmasına Sebep Oldu

Birçok ülkede elektrik fiyatlarının artışı ve madenciliğin yasaklanmış durumda. Bundan dolayı Venezuela’daki düşük elektrik fiyatları Bitcoin madencilerinin dikkatini çekiyor.

Bitcoin.cm haberine göre, madencilik altyapısını alacak sermayesi olan kişiler için ülkedeki düşük güç maliyeti madencilik için teşvik sağlıyor. Doctorminer’ın CEO’su Theodoro Toukoumidis, 80’den fazla ASIC kesintisiz çalışıyor. Aylık 10 dolardan daha az bir maliyete sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca Doctorminer’ın şebekesine bağlı 1500 civarında madenci bulunuyor.

Madencilik, blockchain’de hash işlevini yerine getirmek için yüksek güçlü bilgisayarların karmaşık matematik problemleri hesaplamasıdır. Bu yüksek güçlü bilgisayarlar yüksek enerji harcayacağından elektrik maliyeti çok önemlidir. Bunun yanı sıra ülkede asgari ücretin 10 doların altında. Venezuela’daki vatandaşlar için 400 dolarlık bu bilgisayarları karşılaması da çok zordur. Buna rağmen madenciliğin kullandığı yoğun elektrikten dolayı Ağustos ayında hükümet zaman zaman elektriği kesmektedir.

Düşük elektrik maliyeti sebebiyle artan madenciler, ülkede kripto tabanlı ekonomiye geçmeyi hızlandırıyor. Ekonomik olarak gelişen faaliyetler, Venezuela’da dijital bir ekonominin oluşmasına yardımcı oluyor.

Venezuela’da Kripto faaliyeti artıyor

Venezuela’da kripto para alanında para kazanmanın başka bir yolu da oyun oynamaktır. Kripto tabanlı Axie Infinity adlı oyunu oynayarak token kazanmaya çalışan işsiz insanların sayısı çok artmış durumda. Oyun ülkede oldukça popüler olmuş durumda. Öyle ki bazı kuruluşlar oyunu oynamak isteyenlere burs imkanı sunuyor. 1500$ ödemek istemeyen kişiler bu burslar için sıra oluşturuyor.

Axie Infinty Nedir?

Axie Infinty (AXS), pokemon’dan ilham alınarak yapılan bir oyun. Bireylerin ekosisteme katkılarıyla ve oyun yetenekleriyle ekosisteme yapacakları katkılardan token kazanabilecekler. Oyunda evcil hayvanları savaştırabilir, eşya toplayabilir, bu eşyaları yükseltebilir arazi tabanlı bir krallık kurabilmektedir. Axie Infinty, kısmen oyuncularının sahip olduğu ve işlettiği blockchain tabanlı bir ticaret ve savaş oyundur.

Axie Infinity, oyuncuların Axies olarak bilinen token tabanlı yaratıkları toplamasına, üremesine, takas etmesine olanak tanımaktadır. Axie’ler çeşitli biçimler alabilir ve su, canavar, kuş, böcek, bitki ve sürüngen bölümleri dahil olmak üzere 500’den fazla farklı vücut parçası mevcuttur.

AXS şu ana kadar 2 milyon dolardan fazla gelir sağladı. Hem eğlenceli oynanışı hem de oynadıkça kazandırması çok dikkat çekiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.